Title: Plant-based Diet and Pregnancy
Other Titles: Augu valsts uzturs un grūtniecība
Authors: Māra Grundmane
Samarasinghe Arachchilage Maleeka Kumarihamy Wimalasooriya
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Pēc pētījumu rezultātiem var secināt;ka pareizi izplānots un sabalansēts augu izcelsmes uzturs ar atbilstošu visu būtisko makroelementu un mikroelementu nodrošinājumu ir labvēlīgs visiem grūtniecības un zīdīšanas posmiem.;Plant based diets;vegetarian diets;vegan diets;veganism;vegetarian mothers;vegan mothers;pregnancy;breastfeeding;micronutrients;nutrient deficiencies;macronutrients;supplements
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Konteksts: Pētījums koncentrējas uz veģetāra un vegāna uztura ietekmi grūtniecības laikā. Ir daudz maldīgu uzskatu par nelabvēlīgām sekām, ievērojot uz augu valsts produktiem balstītu uzturu. Lai gan ir plaši ziņots par daudzām kaitīgām sekām, labvēlīgie rezultāti, kas saistīti ar augu izcelsmes uzturu, nav lielā mērā apspriesti. Šajā pētījumā tika pētītas uzturvielas, kuras augu uzturā varētu būt ierobežotas, un to ietekme uz mātes veselību un augli. Pētījuma mērķi: 1. Makroelementi un mikroelementi, kas ir ierobežoti augu izcelsmes uzturā un iespējamais uzturvielu trūkums grūtniecei. 2. Uzturvielu ietekme uz mātes uztura stāvokli. 3. Augu izcelsmes uztura ietekme uz mātes fizisko un garīgo veselību. 4. Augu uztura ietekme uz augli. 5. Izmaiņas mātes piena sastāvā, kas saistītas ar augu izcelsmes uzturu. Materiāli un metodes: Šis pētījums ir literatūras pārskats par vairākiem artcles rakstiem, žurnāliem, sistemātiskiem pārskatiem, meta analīzēm un dažām tīmekļa vietnēm. Rezultāti: Augu izcelsmes uztura ietekme uz grūtniecību atšķiras atkarībā no daudziem faktoriem, piemēram, sociālekonomiskā statusa, etniskās piederības un mātes faktoriem, piemēram, svara un smēķēšanas paradumiem. Tā kā pieprasījums pēc enerģijas rezervēm grūtniecības laikā palielinās, ir ļoti bieži sastopami daži trūkumi neatkarīgi no uztura.Mātēm veģetārietēm un vegānēm ir lielāka iespējamība, ka var trūkt tādas uzturvielas kā piemēram, kalcijs, D vitamīns, B12 vitamīns, cinks un neaizstājamās taukskābes, piemēram, EPA un DHA, ko var novērst, nodrošinot sabalansētu uzturu un lietojot uztura bagātinātājus.
Background:This research work focuses on the effects of vegetarian and vegan diets during pregnancy and lactation. There are many misconceptions related to the adverse consequences following a plant based diet during a pregnancy. Although numerous harmful effects have been reported widely, the favourable outcomes related to a plant-based diet have not been discussed to a great extent. In this study the nutrients which could be limited in a plant based diet and its impact on the mother’s health and fetus were investigated. Objectives: The objectives of this paper to investigate: 1. The macronutrients and micronutrients which are limited in a plant-based diet and the nutrient deficiencies a pregnant mother is predisposed to. 2. The nutrient effects on maternal nutritional profile. 3. The effects of plant-based diet on mother’s physical and mental health. 4. The plant nutrition impact on fetal outcomes. 5. The changes in composition of breast milk related to plant-based diet. Materials and Methods: This study is a literature review of several articles, journals, systematic reviews, meta-analyses and a few websites. Results: The effects of plant based diets on pregnancy vary diversely depending on numerous factors such as socioeconomic status, ethnicity and maternal factors such as weight and smoking habits. As the demand for energy reserves increases during a pregnancy it is very common to develop certain deficiencies regardless the diet. There are a few deficiencies a vegetarian or vegan mothers are more likely to develop such as calcium, vitamin D, vitamin B12, zinc and essential fatty acids such as EPA and DHA which can be prevented by ensuring a well-balanced diet and taking supplements. Conclusion: From the carried-out research work it has been concluded that a properly planned and well-balanced plant based diet with an adequate supply of all essential macronutrients and micronutrients is favourable for all stages of pregnancy and lactation.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.