Title: Access to Safe Abortion Services during the COVID-19 Pandemic and beyond in Latvia
Other Titles: Droša aborta pieejamība Latvijā COVID-19 pandēmijas laikā un ikdienā
Authors: Elizabete Pumpure
Tom Dieter Struller
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Aborts;Latvija;Mifepristons;COVID-19;Pandēmija;Telemedicīna;Mizoprostols;abortion;pregnancy termination;COVID-19;pandemic;safe abortion;self-administration;telemedicine;mifepristone;misoprostol;Latvia
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Vēl joprojām Latvija saskaras ar COVID-19 pandēmijas radītajām sekām. Jau vairāk nekā gadu medicīnas nozares darbiniekiem nākas strādāt neparedzama spiediena apstākļos. Mediķi ir spiesti reaģēt uz augsto hospitalizēto pacientu skaitu, kā arī pasargāt sabiedrību no potenciālas veselības sistēmas sagrūšanas, kuru pandēmijas laikā varēja novērot citās Eiropas valstīs. Šī pētnieciskā darba mērķis ir noskaidrot, kā pandēmija ir ietekmējusi aborta pieejamību Latvijā. Lai noskaidrotu aktuālo situāciju, ar aptaujas palīdzību tika apzināti ginekologi un dzemdību speciālisti, kuri ikdienā veic šo procedūru. Iegūtie dati un rezultāti tika analizēti apkopotās literatūras kontekstā saistībā ar pašievadi un telemedicīnas izmantošanu medicīniskajā abortā. Tika ņemta vērā arī citu Eiropas valstu rīcība pandēmijas laikā un to pieeja grūtniecības pārtraukšanas programmām. Apkopotie rezultāti uzrāda, ka aborta pieejamība ir samazinājusies, kā arī nav realizētas nekādas iniciatīvas un stratēģiska rīcība problēmas risināšanai. Taču pētnieciskajā darbā tika secināts, ka konkrētās izmaiņas notikušas kopējās veselības sistēmas pārorientēšanā COVID-19 situācijas risināšanas, nevis tiešu ierobežojumu noteikšanas abortu pieejamībai dēļ.
Currently, Latvia faces the consequences of rising numbers of COVID-19 cases. For more than a year, medical providers work under fluctuating pressure. They have been required to respond to high hospitalisation rates and protect the public from a potential collapse of the health care infrastructure, which has been observed in other European countries. This study aims to determine how the pandemic has impacted access to abortion care in Latvia. A survey was distributed among OB-GYN specialists to assess the current situation. The following results were analysed in the context of the contemporary literature about self-administration and telemedicine in medical methods of abortion. Recent responses of other European countries to the pandemic and their pregnancy termination programmes were also taken into account. The analysis showed that access to abortion care has been diminished, and innovative strategies have not been implemented to solve related problems. However, it was concluded that these changes have been caused by healthcare institutions' overall involvement in the treatment of COVID-19 cases and not due to direct restrictions to abortion care.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.