Title: Mazkustīga dzīvesveida samazināšana bērniem sākumskolas vecumā.
Other Titles: Reducing sedentary lifestyle for elementary school children.
Authors: Kristīne Kraukle
Agnija Vizule
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Atslēgas vārdi: fiziskās aktivitātes;mazkustīgums;sākumskolas vecuma bērni;Keywords: physical activity;sedentary lifestyle;elementary school children
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Kvalifikācijas darbs “Mazkustīgas dzīvesveida samazināšana sākumskolas vecuma bērniem’’ pēta mazkustīguma aktualitāti bērniem no 7-11 gadiem. "Regulāras fiziskās aktivitātes ir vienas no svarīgākajām, lai bērns būtu vesels un justos labi. Tās attīsta bērnu fizisko aktivitāti- veicina kaulu un muskuļu nostiprināšanos, kas ir pamatnepieciešamība augšanai, attīstībai, traumu risku samazināšanai, sirds un plaušu sistēmu kvalitatīvai darbībai, kā arī kardiovaskulārās sistēmas izturībai." (World Health, 2007) Taču noskatoties uz to, mazkustīgums un tā sekas ir mūsdienu problēma kā pieaugušajiem, tā arī bērniem. Ar vien vairāk var novērot, ka bērni izvēlas savu brīvo laiku pavadīt pasīvi-pie telefona vai datora-, nevis aktīvi vai piedaloties kādā pulciņā. Kvalifikācijas darbā aptaujājot bērnus un to vecākus, tiek pētīts cik izteikts ir mazkustīgums mūsdienās sākumskolas vecuma bērniem, vai bērni šajā vecumā jau saskarās ar maz-kustīga dzīvesveida sekām un vai vecākiem ir ietekme uz bērnu mazkustīgumu. Pēc aptaujas rezultātiem var secināt, ka šo respondentu, kuri brīvprātīgi piedalījās ap-taujā, dzīvesveids nav pilnīgi mazkustīgs, taču var novērot, ka to starpā arī ir bērni, kuriem ir mazkustīga dzīvesveida sekas, kā aptaukošanās, izmainīta stāja u.c. Vecākiem ir iespēja no-teikt, cik izteikta ir bērna aktivitāte vai tieši pretēji-pasivitāte, mudinot vai liekot bērnam piedalīties kādā ārpusklašu sporta pulciņā. Pētījums ir vērtīgs pašiem vecākiem, lai apzinātos vai bērns ir pietiekoši aktīvs. Tā kā pētījuma anketas aizpildīja vecāks, tad nācās uzskaitīt stundu skaitu, ko bērns pavada aktīvi, ko pavada pie viedierīcēm. Šāda vecuma bērni vēl neapzinās fizisku aktivitāšu nozīmi uz veselību, tāpēc vecākiem ir jāmudina bērns uz aktivitātēm, kā arī jārada piemērs bērnam pašam esot aktīvam.
Qualitfication Thesis “Reducing sedentary lifestyle for elementary school children” explores the relevance of sedentaryness in children aged 7-11. “Regular physical activity is critically important for the health and well-being of yo-ung people. It improves young people’s physical fitness, i.e. fosters muscle and bone strength which is a vital basis for healthy growth and development and the reduction of injuries, and enhances heart and lung function and cardio-respiratory endurance.” (World Health, 2007) Nevertheless, sedentary lifestyle and its consequences are a problem for both adults and chil-dren nowadays. It can be observed more and more that children choose to spend their free time passively - on the phone or computer - rather than actively or participating in after class activities. The survey of children and their parents in the qualification paper examines how pro-nounced infertility is nowadays for primary school children, whether children at this age are already exposed to the consequences of a sedentary lifestyle and whether parents have an impact on children's sedentary. According to the results of the survey, it can be concluded that the lifestyle of these respondents who voluntarily participated in the survey is not completely sedentary, but it can be observed that among them there are also children who have sedentary lifestyle consequ-ences such as obesity, altered posture, etc. Parents have the opportunity to determine how pronounced the child's activity or, conversely, passivity is, encouraging or forcing the child to participate in an extracurricular sports club. The research is valuable for the parents themselves to find out if the child is active enough. As the research questionnaires were filled in by the parent, the number of hours the child spent actively spent at smart devices had to be counted. Children of this age are not yet aware of the importance of physical activity for health, so parents should encourage the child to take part in activities, as well as create an example of the child being active.
Description: Veselības sporta speciālists
Health care sports specialist
Izglītība, pedagoģija un sports
Education, Pedagogy and Sports
Appears in Collections:Studējošo kvalifikācijas darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.