Title: Mutes veselību veicinoša projekta izstrāde un realizācija bērnudārzā
Other Titles: Development and implementation of a project promoting oral health in a kindergarten
Authors: Egita Senakola
Anete Verze
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: bērnu veselība; mutes veselība; zobu kariess; zobu tīrīšanas tehnikas; fluorīdi; zobu kariess un ģimene; agrīnais bērnu zobu kariess;childcare; oral health; dental caries; brushing techniques; fluoride; dental caries and family; ECC
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Anotācija Darbs veikts ģimenes lomai bērnu zobu kariesa profilaksē izpētei, to savstarpējai saistībai un nozīmei. Arī mūsdienās, neskatoties uz modernās zobārstniecības tehnoloģiju pieejamību, dažādu veidu zinātniskās un populārzinātniskās literatūras avotiem par pareizu mutes kopšanu, visā pasaulē zobu kariess vēl aizvien ir izplatīta bērnu zobu slimība. Lai arī ar zobu kariesu, kas ir nepilnvērtīgas mutes kopšanas sekas, kā arī zobu labošanu un kariesa novēršanu nodarbojas zobārstniecības komanda, pirmsākums tam ir ģimene, vecāku atbildība, rūpes un zināšanas bērnu mutes kopšanā. Kvalifikācijas darba ietvaros ir teorētiskās literatūras apskats par kariesa izplatības cēloņiem, kas ir saistīti ar agrīnu bērna vecumu, augot lielākam un gūstot iemaņas patstāvīgai savas dzīves uzsākšanai. Kāda ir ģimenes ietekme uz veselīga uztura izvēli, zināšanas par mutes kopšanu un nepieciešamību veikt bērnam regulāras vizītes pie zobārstniecības speciālistiem, ne tikai radušos sāpju gadījumā. Pētījuma metodes daļā, kas ir sastādīta vadoties pēc vecāku dotajām atbildēm no iepriekš sagatavotas aptaujas, tiek analizētas vecāku zināšanas par ģimenes ikdienas zobu kopšanas rutīnu, zobu tīrīšanas līdzekļiem un ārējiem aspektiem, kas ietekmē zobu kariesa veidošanos. Lielu nozīmi bērnu zobu veselības veicināšanā nosaka vecāku zināšanas par piena zobu saglabāšanas vajadzību un rūpēm tos kopt, radinot bērnu jau no agra vecuma pie zobu tīrīšanas disciplīnas. Pēc šāda darba veikšanas un analīzes var secināt, ka neskatoties uz to, ka Latvijā ir izstrādātas un ieviestas dažādas izglītojošas programmas, informatīvi materiāli. Tie galvenokārt ir domāti pedagogiem, bērniem pirmsskolas un skolas vecumā, bet ne jaunajiem vecākiem. Būtu svarīgi Latvijā adaptēt labas prakses piemērus no Eiropas, veicinot vecāku izpratni par viņu atbalsta nozīmīgumu labas mutes veselības attīstībā jau agrīnā bērnībā, kā arī veicinot regulāru mutes veselības aprūpes nodrošināšanu zobārstniecībā. Veidot labu sadarbību starp sabiedrību, medicīnas profesionāļiem un ģimeni, lai veicinātu bērnu vispārējo un mutes veselību.
Annotation The qualification work is dedicated to identification of the role of the family in the prevention of child teeth decay, their interconnectedness and importance. Even today, despite the availability of modern dental technologies, various types of scientific and popular literature on proper oral care, caries (teeth decay) is still widespread issue among child population worldwide. Although a team of dental professionals is involved in treatment and prophylaxis of caries, which is a result of poor oral hygiene, successful actions start with family, as it is parental responsibility to care and be aware of the child’s oral health. Within the framework of the qualification work, there is an overview of theoretical literature available on the causes of the spread of caries, which are associated with the early childhood, growing up and gaining the skills to start own independent living. The impact of the family on the healthy dietary choice, awareness of the parents to provide proper oral care and need for regular visits to dental specialists for the child, thereby preventing need for acute treatment. The section of the study method, which is based on the answers given by parents from a pre-prepared questionnaire, parental knowledge of the daily dental routine of the family, toothcleaning products and external aspects that affect the formation of tooth decay was analyzed. Parents' knowledge of the need to preserve the milk teeth and take care of them thereby teaching the child from an early age to follow discipline in oral care is essential for promoting oral health of their child. After performing the work and making analysis, it can be concluded that, despite the existence of different national educational programmes in Latvia and availability of informative materials, it is not sufficient. Materials are primarily intended for teachers, children in preschool and school ages, but not for young parents. It would be important to adapt good European practice in Latvia thereby facilitating parents' awareness of the importance of their support in good oral health of their children from early childhood, as well as by promoting regular visits to dental care professional to ensure proper treatment and care. It is significant to develop good cooperation between community, medical professionals and family to promote general and oral health of children.
Description: Zobu higiēnists
Dental Hygiene
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo kvalifikācijas darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.