Title: Predisposing Factors to Clinical Depression. Literature Review
Other Titles: Riska faktori klīniskajai depresijai. Literatūras apskats
Authors: Oļegs Plesunovs
Johan Christofer Värme
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Smagie depresijas traucējumi;etioloģija;riska faktori;ievainojamība;zarnu mikroflora;Major Depressive Disorder;aetiology;risk factors;vulnerability;gut microflora
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Kopsavilkums Smagie depresijas traucējumi (MDD) ir bieži sastopami traucējumi, kas saistīti ar blakusslimībām, sliktāku veselību un mirstību. Tas ir vadošais globālās invaliditātes veicinātājs. Mērķis. Šī literatūras pārskata mērķis ir izpētīt faktorus, kas rada priekšnosacījumus klīniskas depresijas attīstībai, īpaši detalizēti izskatot zarnu mikrofloras ietekmi uz depresijas rašanos. Metodes. Literatūras pārskats tika veikts, lai identificētu pētījumus ar aprakstītiem faktoriem, kas saistīti ar ievainojamību pret depresiju. Iegūtie dati tika analizēti atbilstoši pētījuma mērķiem. Veicot meklēšanu, tika iegūti vairāk nekā 100 raksti, kurus pārskatīja atbilstoši iekļaušanas kritērijiem. Pētījumi tika izvelēti turpmākai izskatīšanai un iespējamai iekļaušanai, ja tie atbilda šādiem kritērijiem: pētījuma populācijā jābūt pieaugušajiem cilvēkiem vecumā no 18 gadiem un vairāk, dalībniekiem bija klīniski diagnosticēti depresijas traucējumi, un pētījumiem jābūt publicētiem pēdējo 20 gadu laikā (no 2000. līdz 2020. gadam). Kopumā pārskatā tika iekļauti 85 pētījumi. Rezultāti. Vairāki savstarpēji saistīti faktori rada predispozīciju depresijai. Divi no vissvarīgākajiem faktoriem ir ilgstoša pakļaušana stresam un nelabvēlīga bērnības pieredze. Noturībai un pārvarēšanas mehānismiem ir svarīga loma depresijas sākuma un attīstības sliekšņa regulēšanā. Zarnu mikroflorai ir potenciāla loma depresijas norisē un nakotnē, iespējams, arī ārstēšanā, bet tās precīzu vietu vēl ir jāizpēta. Secinājumi. Ievainojamību pret depresiju veido gan iegūtie, gan iedzimtie faktori, piemēram, ģenētika un dzimums. Lai efektīvi izprastu šo problēmu ir nepieciešams ņemt vērā psihiskās veselības multifaktoriālu dabu, ko ietekmē biologiskie, socialie un psihiskie aspekti.
Major depressive disorder (MDD) is a common disorder strongly related to poor health, comorbidity and mortality. It is a leading contributor to global disability. Objective. The aim of this literature review is to investigate the factors that predispose to the development of clinical depression and in particular how our gut microflora can contribute to the development of depressive disorder. Methods. A literature review was conducted to identify studies with factors related to vulnerability to MDD. The obtained data were then analyzed against the objectives. The search retrieved more than 100 articles to review using keywords and search sources. Studies were chosen for further consideration and possible inclusion if they fulfilled the following criteria: the population studies must consist of human adults aged 18 years or older. Participating subjects had a clinically recognized depression disorder and studies were required to have been published within the last 20 years. (2000 to 2020) Totally 85 studies were selected to be involved in the review. Results. Several factors that interrelates to each other predispose to depression. Two of the most important factors are exposure to long-term stress and adverse childhood experiences. Resilience and coping mechanisms play an important role in regulating the threshold for onset and development of depression. The gut microflora has a potential role to play in depression and therefore future treatment, but its exact place has yet to be explored. Conclusions. Vulnerability to depression consists of both acquired and inborn factors. The complex interrelationships and multifactorial nature of mental health and its influences from biological, social, and psychological parameters requires all to be included for an effective management approach.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.