Title: Vecāku mediācija par 2-8 gadīgu bērnu digitālo mediju lietošanu un ar to saistītie faktori, intervences izstrāde un aprobācija.
Other Titles: Parental mediation of the digital media use by children aged 2 to 8 years and associated factors, intervention development and piloting.
Authors: Jeļena Ļubenko
Sintija Lielšvāgere-Endele
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: mazu bērnu digitālo mediju lietošana;vecāku mediācija;aktīva mediācija;vecāku mediācijas intervence;vecāku mediācijas rīki;young children digital media use;parental mediation;active mediation;parental mediation intervention;parental mediation tools
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bērni sāk lietot digitālās ierīces un medijus arvien jaunākā vecumā, un vecākiem ir jāveicina tehnoloģiju jēgpilna, droša un mērķtiecīga izmantošana, ņemot vērā gan ieguvumus, gan riskus. Vecāku mediācija ir noteiktas vecāku uzvedības stratēģijas, kuras ir vērstas uz bērna un mediju attiecību vadīšanu, tā, lai mazinātu negatīvu mediju pieredzi. Tā kā mūsdienās digitālās tehnoloģijas ir nozīmīga ikdienas daļa, vecāki tiek aicināti bērnus mazāk ierobežot un vairāk iesaistīties aktīvi, daloties digitālo mediju pieredzē, diskutējot, veicinot bērna spējas kritiski spriest un padarot tehnoloģiju izmantošanu drošu. Tomēr vecāki to saskata kā sarežģītu uzdevumu un lūdz pēc padomiem un rīkiem, kas var palīdzēt aktīvas mediācijas uzvedības veicināšanā. Pamatojoties uz to, pētījuma mērķis bija izpētīt vecāku mediācijas stratēģijas un ar to saistītos faktorus, izstrādāt intervenci aktīvas mediācijas veicināšanai un veikt šīs intervences aprobāciju. Pētījuma pirmajā posmā piedalījās 77 divus līdz astoņus gadus vecu bērnu vecāki, 83,5% bija sievietes un respondentu vidējais vecums bija 32,8 gadi (SD=5,5). Pēc pirmā posma datu apstrādes tika secināts, ka vecāki šajā izlasē visizteiktāk pielieto uzraudzības stratēģiju (M=4,38; SD=0,66), vecāki savas raizes novērtē, kā vidēji augstas (M=3,5; SD=1,03), vecāki ziņoja, ka visvairāk gadījumos bērni lieto televizoru (40%) un izklaidējas pasīvi (M=2,57;SD=0,85). Pētījuma otrajā posmā, ņemot vērā pirmā posma secinājumus, tika izveidota vecāku mediācijas intervence aktīvas mediācijas veicināšanai – digitāls buklets DIGI, kurš apvienoja četrus rīkus. DIGI rīku atbilstību saturiskajam mērķim, un pielietojamību vecumā divi līdz astoņi gadi, novērtēja trīs eksperti. Pēc ekspertu vērtējuma vecāku klātesamību veicina visi četri rīki, vecāku aktīvu iesaistīšanos un diskutēšanu veicina trīs no četriem rīkiem, vecāku spējas minimizēt riskus veicina divi no četriem rīkiem. Visi rīki ir atbilstoši lietošanai piecu līdz astoņu gadu vecumā, bet lietošanai divu līdz četru gadu vecumā ir piemēroti trīs no četriem rīkiem. Pētījuma trešajā posmā DIGI tika nodots testēšanai un vērtēšanai divu līdz astoņus gadus vecu bērnu vecākiem. Vecāki DIGI novērtēja, kā atbilstošu tā mērķiem, funkcionālu, un pilnībā piemērotu lietošanai piecu līdz astoņu gadu vecumā, bet mazāk piemērotu lietošanai divu līdz četru gadu vecumā. Pēc DIGI rīku lietošanas vecāki uzrādīja augstāku pārliecību par savām spējām pārvaldīt bērna digitālo mediju pieredzi.
Children begin to use digital devices and media at an increasingly young age, and parents need to promote the meaningful, safe, and targeted use of technology, taking into account both benefits and risks. Parental mediation is a set of parental behavioral strategies that focus on managing the child-media relationship to reduce negative media experiences. As digital technology is an important part of everyday life today, parents are encouraged to be less restrictive of children and more involved in sharing digital media experiences, discussing, promoting the child's ability to make critical judgments, and making technology safer. However, parents see this as a difficult task and ask for advice and tools that can help promote active mediation behavior. Based on this, the aim of the research was to study parental mediation strategies and related factors, to develop an intervention to promote active mediation and approbate intervention. In the first phase of the study, 77 parents of two to eight-year-old children participated, 83,5% were women and the average age of the respondents was 32,8 years (SD=5,5). After processing the data, it was concluded that parents in this sample most commonly use the supervision strategy (M=4,38; SD=0,66), they rate their concerns as moderately high (M=3,5;SD=1,03), and reporting that in most cases children use TV (40%) and have passive entertainment (M=2,57; SD=0,85). In the second stage of the study, a parental mediation intervention was created as a digital booklet DIGI, which combined four tools to promote active mediation. Three experts assessed the suitability of DIGI tools for their content purpose and applicability at the age of two to eight years. According to experts, all four tools promote parental presence, three out of four tools promote parental involvement and discussion, and two out of four tools contribute to parents' ability to minimize risks. All tools are suitable for use between the ages of five and eight, but three out of four tools are suitable for use between the ages of two and four. In the third phase of the study, DIGI was passed on to parents of children aged two to eight for testing and evaluation. Parents rated DIGI as fit for purpose, functional, and fully suitable for use at the age of five to eight, but less suitable for use at the age of two to four. After using DIGI tools, parents showed higher self-efficacy in their ability to manage their child's digital media experience.
Description: Veselības psiholoģija
Health Psychology
Psiholoģija
Psychology
Appears in Collections:Maģistra darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.