Title: Eiropas Prokuratūras tiesiskais statuss un tās darbības vai funkcionēšanas perspektīvas un problemātika.
Other Titles: The legal status of the European Public Prosecutor's Office and the prospects and problem of its functioning.
Authors: Jūlija Muraru-Kļučica
Sintija Birze
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Eiropas Prokuratūra;Eiropas Savienība;ES finanšu intereses;sadarbība;European Public Prosecutor's Office;European Union;EU financial interests;cooperation
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Darbā tiks aplūkota jaunizveidotās Eiropas Savienības (turpmāk tekstā - ES) institūcijas Eiropas Prokuratūras (turpmāk tekstā - EPPO) tiesiskais statuss, kā arī apzinātas tās darbības perspektīvas un iespējamā problemātika tās darbības tvērumā. Šobrīd, dalībvalstu iestādes veic izmeklēšanu un kriminālvajāšanu krāpšanas lietās, kas skar ES finanšu intereses, bet to pilnvaras ir spēkā tikai attiecīgajā valstī. Noziedzīgi nodarījumi, kas skar ES finanšu intereses, bieži vien ir komplicēti. Tie ietver vairākus dalībniekus, sarežģītas un niansēti izstrādātas krāpšanas shēmas, vairākas valstis un vairāku valstu jurisdikcijas. Lietās par pārrobežu krāpšanu ir nepieciešama koordinēta un efektīva Eiropas līmeņa izmeklēšana un kriminālvajāšana, tomēr pašreizējais Eirojust, Eiropola un Eiropas biroja krāpšanas apkarošanai un citu struktūru informācijas apmaiņas, koordinācijas līmenis un kompetenču robežas nav pietiekamas, lai šo mērķi sasniegtu. Ar EPPO Regulu, kas pieņemta uzlabotas sadarbības rezultātā, ir ieviests svarīgs institucionāls jauninājums, kas būtiski pastiprinās ES budžeta aizsardzību pret krāpšanu un arī mainīs tiesiskuma vidi Eiropā. EPPO darbosies kā atsevišķa struktūra visās iesaistītajās dalībvalstīs. EPPO būs tieši atbildīga par izmeklēšanu, kriminālvajāšanu un apsūdzību celšanu attiecībā uz noziegumiem, kas skar Savienības finanšu intereses, cieši sadarbojoties ar valstu iestādēm, kurām būs pienākums izpildīt Eiropas deleģēto prokuroru sniegtos norādījumus. Arī dalībvalstis ir atbildīgas par pietiekamu līdzekļu atvēlēšanu un ir paudušas vēlmi to darīt. Komisija un dalībvalstis intensīvi sadarbojas, lai nodrošinātu, ka EPPO var sākt darbu 2020. gada beigās. Līdz ar EPPO izveidošanu rodas virkne neatbildētu jautājumu kā par - jurisdikcijas noteikšanu, kurš krimināltiesību procesuālais režīms būtu jāpiemēro šādam tiesas procesam, kuras tiesas spriež un pēc kādiem tiesību standartiem, visbeidzot, kur notiek izpilde? Virkne jautājumu, kas rodas no konstitucionālo tiesību viedokļa, kā arī no pamattiesību viedokļa un, no apsūdzēto personu tiesību viedokļa. Tas neapšaubāmi norāda uz tēmas aktualitāti un norāda uz vajadzību apzināt problēmas un rast risinājumu.
The Master thesis will examine the legal status of the newly established European Union (hereinafter - EU) institution, the European Public Prosecutor's Office (hereinafter - EPPO), as well as identify its operational perspectives and possible problems within its scope. At present, Member States' authorities investigate and prosecute fraud cases affecting the EU's financial interests, but their powers are limited to the country concerned. Crimes affecting the EU's financial interests are often complex. These include multiple actors, complex and nuanced fraud schemes, multiple countries and jurisdictions. Coordinated and effective investigations and prosecutions at European level are needed in cross-border fraud cases, but the current level of information exchange, coordination and competences between Eurojust, Europol and the European Anti-Fraud Office and other bodies are not sufficient to achieve this goal. that the fight against fraud affecting the EU budget is time-consuming and resource-intensive. As a result, such fraud may not be investigated at all or may not be closed as soon as difficulties arise. In some cases, public authorities may decide to investigate only the part of the crime that affects the country in question, without taking into account the possible wider impact of the fraud scheme. The EPPO Regulation, adopted as a result of enhanced cooperation, introduces an important institutional innovation that will significantly strengthen the protection of the EU budget against fraud and also change the rule of law in Europe. The EPPO will operate as a separate body in all participating Member States. The EPPO will be directly responsible for investigating, prosecuting and prosecuting crimes affecting the financial interests of the Union, in close cooperation with the national authorities, which will be obliged to follow the instructions given by the European Delegated Prosecutors. Member States are also responsible for allocating sufficient resources and have expressed their willingness to do so. The Commission and Member States are working closely together to ensure that EPPO can become operational by the end of 2020. The creation of the EPPO raises a number of unanswered questions such as - the determination of jurisdiction, which criminal procedural regime should apply to such proceedings, which courts adjudicate and by what legal standards, and finally, where does enforcement take place? A number of issues that arise from the point of view of constitutional law, as well as from the point of view of fundamental rights and, from the point of view of the rights of accused persons. This clearly indicates the topicality and the need to identify problems and find a solution.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Maģistra darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.