Title: Environmental Factors Causing Cancer
Other Titles: Vides faktori, kas izraisa vēzi
Authors: Jānis Dundurs
Atosa Habibzadeh
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Riska faktors. Vēzis. Vide. Bioloģiskie faktori. Ķīmiskie faktori.;Risk factor. Cancer. Environment. Biological factors. Chemical factors.
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Kopsavilkums Ievads. Vēzis ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē. Vēža attīstības process sākas ar izjauktu šūnu ciklu, kas izraisa patoloģisku šūnu augšanu un proliferāciju. Tas ir saistīts ar ģenētisko nestabilitāti šūnā, uzkrājoties ģenētiskām un epiģenētiskām izmaiņām, kas izraisa hromosomu vai molekulu aberācijas. 35% no visiem vēža izraisītajiem nāves gadījumiem visā pasaulē izraisa potenciāli modificējami un novēršami riska faktori, ko izraisa cilvēka uzvedība, dzīvesveida faktori, piemēram, tabakas smēķēšana, alkohols, diēta, ultravioletā starojuma iedarbība, jonizējošais starojums, infekcijas, parazīti, hormonu aizstājterapija. Mērķi. Šī pētījuma mērķis bija sistematizēt jaunākos pētījumus un rezultātus attiecībā ar kancerogēniem riska faktoriem sadzīves un darba vidēs. Metode. Ir izmantoti 55 avoti, kas tika publicēti laikposmā no 2010. līdz 2019. gadam, un tie akcentē dažādu vides faktoru un kancerogēno iedarbību korelāciju. Secinājums. Starp vidi un vēža attīstību ir noteikta saistība. Tā ir daudzu faktoru slimība, kas izriet no vides dažādām iedarbībām, kas ir audzēja attīstības un progresēšanas pamatnosacījumi. Vairāki zinātniski pētījumi ir pierādījuši, ka dažādu riska faktoru mijiedarbībai ir vislielākā ietekme uz vēža attīstību, un, pateicoties šīm zināšanām, tiek uzlabota kancerogēnas iedarbības risku izpratne un turpmāka novēršana.
Abstract Introduction. Cancer continuous to be the leading cause of death worldwide. The cancerous process starts by a disrupted cell cycle that causes abnormal cell growth and proliferation. This is due to genetic instability from within the cell by accumulation of genetic and epigenetic changes causing chromosomal or molecular aberrations. 35% of cancer deaths across the world are caused by potential modifiable and avoidable risk factors by the human behavior like lifestyle factors such as tobacco smoking, alcohol and diet, exposure to ultraviolet radiation, ionizing radiation, infections, parasites and hormone replacement therapy. Objectives. The aim of this research was to systematization of the latest studies and results concerning carcinogenic risk factors obtained simply by the environment and occupational factors. Method. 55 sources have been used that were published between 2010-2019 and emphasizes the correlation between various environmental factors and carcinogenic effects. Conclusion. There is a distinct link between the environment and development of cancer. It is a multifactorial disease as a consequence of different exposures from the environment which are standing points in tumor development and progression. Multiple scientific researches has proven the interaction of different risk factors has the greatest impact of developing cancer and by this knowledge, there will be an improvement in understanding the risks and further preventing of carcinogenic exposures.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.