Title: Biological Drugs in the Treatment of Nasal Polyps – Literature Review
Other Titles: Bioloģiskie medikamenti deguna polipu ārstēšanā – literatūras apskats
Authors: Ilze Dobele
Sameli Antero Korpela
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: hronisks rinosinusīts ar deguna polipiem;bioloģiskie medikamenti;dupilumab;omalizumab;mepolizumab;benralizumab;tezepelumab;depemokimab;3. fāzes pētījums;chronic rhinosinusitis with nasal polyps;biologics;dupilumab;omalizumab;mepolizumab;benralizumab;tezepelumab;depemokimab;phase 3 trial
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bioloģiskie medikamenti 2. tipa iekaisuma slimību ārstēšanā tiek izmantoti jau vairāk nekā divdesmit gadus. Hronisks rinosinusinusīts ar deguna polipiem (HRS ar DP) ir hroniska rinosinusīta fenotips, kas klīniski izpaužas kā pastāvīgs deguna aizlikums, ožas pasliktināšanās vai zudums, izdalījumi no deguna, endoskoskopijā redzamiem polipiem, neraugoties uz pierādījumos balstītu ārstēšanu. Bioloģiskie medikamenti ir precīzijas ārstēšana, kas vērsta pret 2. tipa iekaisuma galvenajiem faktoriem, un to loma HRS ārstēšanā tiek aktīvi pētīta. Darbā veikta visaptveroša meklēšana datubāzēs PubMed / MEDLINE, Scopus un klīnisko pētījumu reģistrā ClinicalTrials.gov, iekļaujot informācijas avotus par pašlaik apstiprinātajiem un jaunajiem bioloģiskiem medikamentiem HRS ar deguna polipiem ārstēšanā, akcentējot randomizētus kontrolētus pētījumus. Bioloģiskie līdzekļi ir piemēroti HRS ar DP ārstēšanā pacientiem, kuri nav reaģējuši uz iepriekšējo medicīnisko vai ķirurģisko terapiju. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) un Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) šobrīd ir apstiprinājusi dupilumabu, omalizumabu un mepolizumabu nepietiekami kontrolēta HRSar DP ārstēšanai, jo to pieļaujamais drošības profils un pierādītā efektivitāte sinonazālo simptomu uzlabošanā ir pierādīta daudznacionālos, daudzcentru, randomizētos, dubultmaskētos, placebo kontrolētos 3. fāzes klīniskajos pētījumos. Benralizumabs, tezepelumabs un depemokimabs ir daudzsološi bioloģiskie medikamenti, šobrīd pētīti 3. fāžu klīniskajos pētījumos, lai iegūtu apstiprinājumu HRR ar DPārstēšanai. Salīdzinot omalizumab, mepolizumab un benralizumab ,dupilumab ir pierādījis vislabāko efektivitāti HRSarDP pacientu sinonazālo simptomu un ar veselību saistītās dzīves kvalitātes uzlabošanā, tas tikai nedaudz atšķiras no omalizumaba. Bioloģiskajā pārvaldībā joprojām ir jāņem vērā vairāki faktori, proti, izmaksu efektivitāte, medikamentu pieejamība un precīzi biomarķieri.
Biologics have been used in the treatment of type 2 inflammatory diseases for over twenty years. Chronic rhinosinusitis with nasal polyps (CRSwNP) is a phenotype of chronic rhinosinusitis characterized by high symptom burden, frequent recurrence despite evidencebased treatments, and commonly underlying type 2 inflammation. Biologics are precise treatment targeting type 2 inflammation key factors, and their role in CRS management is under active research. A comprehensive search was conducted on databases PubMed / MEDLINE, Scopus, and clinical trial registry ClinicalTrials.gov to include relevant sources to currently approved and emerging biologics in CRSwNP treatment, emphasizing randomized controlled trials. Biologics are a game-changer in CRSwNP management for patients who have poor control despite prior medical or surgical treatments. U.S. Food and Drug Administration (FDA) and European Medicines Agency (EMA) have currently approved dupilumab, omalizumab, and mepolizumab for uncontrolled severe CRSwNP due to their permissible safety profile and proven efficacy in sinonasal outcomes in multinational, multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled phase 3 clinical trials. Benralizumab, tezepelumab, and depemokimab are promising biologics undergoing phase 3 clinical trials to gain approval in CRSwNP treatment. Dupilumab has shown the best efficacy in sinonasal outcomes of CRSwNP patients out of omalizumab, mepolizumab, and benralizumab, with only a slight difference to omalizumab in health-related quality of life (HRQoL). However, multiple factors to consider in biological management remain, namely cost-effectiveness, drug availibility and treatment-specific biomarkers.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.