Title: Emocionālās vardarbības partnerattiecībās saistība ar sociāli ekonomisko stāvokli dažādās vecumgrupās.
Other Titles: Relationship of emotional abuse in partnerships and socioeconomic status in different age groups.
Authors: Velga Sudraba
Polina Cepilova
Veselības un sporta zinātņu fakultāte
Faculty of Health and Sports Sciences
Keywords: Emocionālā vardarbība;partnerattiecības;psiholoģiskā vardarbība;sociāli ekonomiskais statuss;sociāli ekonomiskais stāvoklis;vecums.;Age;emotional abuse;emotional violence;partnership;psychological abuse;psychological violence;socioeconomic status.
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Maģistra darba tēma ir “Emocionālas vardarbības partnerattiecībās saistība ar sociāli ekonomisko stāvokli dažādās vecumgrupās”. Darba mērķis bija noteikt, kā emocionālā vardarbība partnerattiecībās ir saistīta ar sociāli ekonomisko stāvokli dažādās vecumgrupās, savukārt galvenais pētījuma jautājums saskan ar pētījuma mērķi. Saskaņā ar pētījumu rezultātiem, Latvijā emocionālās vardarbības partnerattiecībās rādītāji ir vieni no augstākajiem starp visām Eiropas valstīm – par tās pazīmēm ziņo vismaz katra trešā sieviete (Latvijas Republikas Labklājības ministrija (LRLM), 2022). Ir pierādīta sociāli ekonomiska stāvokļa saistība ar vardarbību ne tikai sociāli un likumīgi definētajās attiecībās, bet arī citu formu attiecībās, taču šīs saistības būtība nav skaidra, kā arī visbiežāk tiek pētīta galvenokārt fiziskā vardarbība (Karney, 2021). Pētījuma dalībnieki ir 204 latviski runājošie pieaugušie, no kuriem 119 ir sievietes un 85 ir vīrieši. Respondenti tika sadalīti trīs vecumgrupās: pirmā grupa – respondenti no 18 līdz 25 gadu vecumā (n = 62, M = 22,81, SD = 1,80), no kuriem 37 ir sievietes un 25 ir vīrieši; otrā grupa – respondenti no 26 līdz 35 gadu vecumā (n = 74, M = 29,04, SD = 2,65), no kuriem 42 ir sievietes un 32 vīrieši; trešā grupa – respondenti no 36 līdz 56 gadu vecumā (n = 68, M = 45,57, SD = 5,53), no kuriem 40 ir sievietes un 28 vīrieši. Emocionālās vardarbības partnerattiecībās novērtēšanai tiek izmantota Emocionālās vardarbības aptauja (Emotional abuse questionnaire (EAQ), Momtaz, Mansor, Talib, Kahar & Momtaz, 2020; adaptāciju latviešu valodā veica Solovjova, 2021), kā arī tika uzdoti jautājumi par respondenta un viņa/s partnera/es sociāli ekonomisko stāvokli. Datu vākšana notika tiešsaistē, izmantojot Microsoft Forms rīku un izplatot aptauju sociālajos tīklos. Pētījuma rezultāti norāda, ka emocionālā vardarbība partnerattiecībās ir saistīta ar sociāli ekonomisko stāvokli, kā arī dažādās vecumgrupās šo faktoru attiecības ir atšķirīgas.
The topic of the master’s thesis is “Relationship of emotional abuse in partnerships and socioeconomic status in different age groups”. The aim of the work is to determine how emotional violence in partnerships is related to socioeconomic status in different age groups, while the main research question is consistent with the aim of the research. According to previous research results, the rates of emotional violence in partnerships in Latvia are the highest among all European countries – at least every third woman reports its signs (LRLM, 2022). The association of socioeconomic status with violence not only in socially and legally defined relationships, but also in other forms of relationships has been proven, but the nature of this relationship is not clear, and, in most cases, only physical violence is studied (Karney, 2021). The study participants are 204 Latvian-speaking adults, of whom 119 are woman and 85 are men. The respondents were divided into three age groups: the first group – respondents aged 18 to 25 (n = 62, M = 22,81, SD = 1,80), of whom 37 are women and 25 are men; the second group – respondents aged 26 to 35 (n = 74, M = 29,04, SD = 2,65), of whom 42 are women and 25 are men; the third group – respondents aged 36 to 56 (n = 68, M = 45,57, SD = 5,53), of whom 40 are women and 28 are men. The Emotional Abuse Questionnaire (EAQ) (Momtaz, Mansor, Talib, Kahar & Momtaz, 2020; adapted into Latvian by Solovjova, 2021), was used to assess emotional abuse in partnerships, also questions about the respondent’s and his/her partner’s socioeconomic status were included. Data collection was done online, using the Microsoft Forms tool and by distributing the survey on social networks. The results of the study indicate that emotional violence in partnerships is related to socioeconomic status, as well as the relationship between these factors may differ in different age groups.
Description: Veselības psiholoģija
Health Psychology
Psiholoģija
Psychology
Appears in Collections:Maģistra darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.