Title: Sievietes apmierinātība ar seksuālu dzīvi pēc epiziotomijas vai starpenes plīsumiem dzemdību laikā
Other Titles: Women's satisfaction with sexual intercourse after episiotomy or perineal tears after delivery
Authors: Gunta Lazdāne
Aleksandra Rižakova
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Starpenes plīsumi;epiziotomija;dzemdības;pēcdzemdību periods;sieviešu seksuālā disfunkcija.;Perineal tears;episiotomy;childbirth;postpartum period;female sexual dysfunction.
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Sieviešu seksuālā disfunkcija ir bioloģisko un psihosociālo faktoru mijiedarbības rezultāts, kas ir definēts kā seksuālo vēlmju, uzbudinājuma, orgasma traucējumi un sāpju sajūtas dzimumakta laikā, kas izraisa diskomfortu un ietekmē dzīves kvalitāti. Šiem traucējumiem ir multifaktoriālā etioloģija un bieži vien ir grūti diagnosticēt sieviešu seksuālo disfunkciju, jo mūsdienās joprojām sievietes kautrējās apspriest savas sūdzības ar ārstu. Šī pētniecības darba mērķis ir novērtēt spontānu starpenes plīsumu un epiziotomijas ietekmi uz sievietes seksuālo funkciju pēcdzemdību periodā. Darba uzdevumi ir: 1) Izvērtēt starpenes plīsumu un epiziotomijas ietekmi uz sievietes seksuālo funkciju pēcdzemdību periodā un salīdzināt šīs grupas ar sievietēm, kuras dzemdējušas vagināli bez starpenes traumas; 2) Izvērtēt citu faktoru ietekmi uz seksuālo funkciju pēcdzemdību periodā; 3) Apkopot dažādas pieejamas ārstēšanas metodes sieviešu seksuālai disfunkcijai pēcdzemdību periodā. Pētnieciskā darba hipotēze: starpenes trauma dzemdību laikā negatīvi ietekmē sievietes seksuālo funkciju, salīdzinot ar neskartu starpeni dzemdību laikā, tāpēc ir nepieciešams mazināt riska faktorus disfunkcijas attīstīšanai un veikt atbilstošas terapijas izvēli. Pētniecības darba metodes bija respondentu elektroniskā aptauja par seksuālo funkciju retrospektīvi 6 un 12 mēnešus pēc dzemdībām un par iespējamiem riska faktoriem, kā arī literatūras apskats par seksuālās disfunkcijas ietekmējošiem riska faktoriem un iespējamām ārstēšanas metodēm. Pēc literatūras avotu izpētes tiek secināts, ka sieviešu seksuālā disfunkcija pēcdzemdību periodā ir bieža parādība, incidence vispārējā populācijā variē no 31% līdz ~70%, biežāk tiek skarts vēlmes domēns. Latvijā bija neliela atsaucība uz veikto aptauju, bet pētījuma rezultāti apstiprināja, ka sievietēm pēc dzemdībām bez starpenes bojājuma, seksuālā funkcija, t.sk. apmierinātība ar seksuālo dzīvi, ir labāka nekā sievietēm ar traumētu starpeni. Netika atrasta asociācija starp seksuālo disfunkciju un dzemdības traumas veidu.
Female sexual dysfunction results from the interaction of biological and psychosocial factors. It is defined as disturbances in sexual desire, arousal, orgasm, and pain during intercourse, causing discomfort and affecting the quality of life. These disorders have a multifactorial etiology, and diagnosing female sexual dysfunction is often challenging because women are still hesitant to discuss their complaints with a doctor. The aim of this research paper is to evaluate the effect of spontaneous perineal rupture and episiotomy on the sexual function of women in the postpartum period. The research tasks are: 1) To evaluate the effect of perineal rupture and episiotomy on a woman's sexual function in the postpartum period and compare these groups with women who gave birth vaginally without perineal injury; 2) To evaluate the influence of other factors on sexual function in the postpartum period; 3) To analyse the various available treatment methods for female sexual dysfunction in the postpartum period. Research hypothesis: perineum injury during childbirth negatively affects a woman's sexual function compared to an intact perineum during childbirth. Thus, it is necessary to reduce the risk factors for the development of dysfunction and to choose appropriate therapy. The research methods were an online survey of respondents about sexual function retrospectively 6 and 12 months after childbirth and possible risk factors and a literature review about risk factors affecting sexual dysfunction and possible treatment methods. After researching literature sources, it is concluded that female sexual dysfunction in the postpartum period is a frequent phenomenon, with the incidence in the general population varies from 31% to approximately 70%, with the domain of desire being more often affected. The influence of other factors on sexual function, such as breastfeeding, parity and others, is also described. In Latvia, there was a small response to the survey, but the results of the study confirmed that in women after childbirth without perineal damage, sexual function, incl. satisfaction with sexual life is better than in women with a traumatized perineum. No association was found between sexual dysfunction and type of birth trauma.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.