Title: Effects of Ultrasonography on Mother and Fetus
Other Titles: Ultrasonogrāfijas iedarība uz māti un augli
Authors: Jānis Dundurs
Felicitas Ricarda Amalia Hubl
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Grūtnieču izmeklēšana ar Ultrasonogrāfijas metodi;bioefektu teratogēno;ultraskaņas drošību;māti;augli;Obstetric ultrasonography;teratogenic bio effects;ultrasound safety;mother;fetus
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Grūtnieču izmeklēšana ar Ultrasonogrāfijas metodi tiek izmantota jau vairākus gadu desmitus. Eksperimenti ar dzīvniekiem ir atklājuši bioefektu teratogēno potenciālu ultraskaņas iedarbības rezultātā. Šādi bioefekti līdz šim nav novēroti nevienā no epidemioloģiskajiem pētījumiem ar cilvēkiem. Vadlīnijās visā pasaulē tiek uzskatīts, ka ultrasonogrāfijas pielietošana grūtniecēm ir droša medicīniska izmeklēšanas metode, ja tiek ievēroti visi drošības ieteikumi. Neskatoties uz to, nedrīkst aizmirst arī par nelabvēlīgu bioefektu iespējamību, jo laboratoriskie pētījumi notika dažādos apstākļos, dažādos veidos. Epidemioloģiskie dati ir ierobežoti un, ja kaitīgā ietekme uz grūtnieci vai augli nav konstatēta, tas nenozīmē, ka tāda arī neeksistē. Jāņem vērā, ka eksperimenti ar grūtniecēm un viņu augļiem nav ētiski, tāpēc secinājumi un ieteikumi tiek izdarīti no eksperimentiem ar dzīvniekiem. Eksperimentos ar dzīvniekiem tika atklāti centrālās nervu sistēmas defekti, patoloģiska orgānu attīstība, kā arī dzirdes un redzes traucējumi. Īpaši izpētītas ir smadzeņu struktūras izmaiņas, ko izraisījusi intrakraniālā sasilšana pēc ultraskaņas iedarbības. Šo eksperimentu dati var tikt izmantoti, lai izprastu ultraskaņas izraisīto bioefektu mehānismus, kas arī norāda virzienus, kā pētīt izmaiņas, kas rodas cilvēkā. Ultraskaņas drošību nodrošina vadības sistēma, ko sauc par izejas displeja standartu, kas ietver termiskos un mehāniskos rādītājus un kurš lielā mērā ir atkarīgs no ārsta prasmes un zināšanām, kuras aptauju veidā būtu jāuzlabo. Ārstiem tiek ieteikts līdz minimumam samazināt ultrasonogrāfisko izmeklējumu skaitu grūtniecēm un ultrasonogrāfiju izmantot tikai tad, ja tas ir medicīniski indicēts.
Obstetric ultrasonography is already in use for decades. Animal experiments have revealed the teratogenic potential of bioeffects as consequence of ultrasonographic exposure. These bioeffects have not been seen once in any of the analyzed epidemiologic data in human. Guidelines worldwide consider the use of ultrasonography on pregnant women safe if their recommendations are followed. Nevertheless, the potential of adverse bioeffects are not to be neglected since they occurred in varied ways during laboratory studies. Epidemiologic data itself has limitations and if harmful effects have not been registered does not mean that they do not exist. Research on pregnant women and their fetuses is not ethical, conclusions and recommendations therefore have to be drawn from epidemiologic data and animal studies. Animal experiments resulted in central nervous system defects, abnormal physical and organ development as well as impaired hearing and vision. Particular investigated have been changes in brain structure due to intracranial heating after ultrasound exposure. Data from these experiments can be used for understanding underlying mechanisms of ultrasound induced bioeffects which also point out directions where to search for changes occurring in human. Ultrasound safety is ensured by a control system called the output display standard which includes thermal and mechanical indices and greatly depends on the skills and knowledge of the operator which due to questionnaires should be improved. Operators are recommended to minimize the exposure and only use ultrasonography if medically indicated.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.