Title: Parental Feeding Practises in Association with Childhood Weight, Obesity and Disordered Eating
Other Titles: Vecāku ēdināšanas prakses saistība ar bērna svaru, aptaukošanos un ēšanas traucējumiem
Authors: Eva Kataja
Sara Stefanie Saliba Yackob
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Vecāku ēdināšanas prakses; Bērna ēšanas paradumi; Nesakārtota ēšana; Izvairīšanās no pārtikas; Vēlme ēst; Bažas par svaru; Svara uztvere; Sociālekonomiskais stāvoklis; Bērnu virssvars; Bērnu aptaukošanās; Ierobežojoša ēdināšanas prakse; Spiediens ēst.;Parental feeding practises; Child Eating behaviours; Disordered eating; Food avoidance; Food approach; Concern for weight; Weight perception; Socioeconomic status; Child overweight; Childhood obesity; Restrictive feeding practises; Preassure to eat.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Pēdējo gadu laikā ir palielinājusies bērnu aptaukošanās un liekā svara problēma. Šajā literatūras apskats tiks pārbaudīta saikne starp vecāku ēdināšanas praksi un bērnu svaru, aptaukošanos un izmainītiem ēšanas paradumiem bērniem vecumā no četriem līdz desmit gadiem. Rezultāti parādīja, ka vecāku spiediens ēst galvenokārt bija saistīts ar mazāku bērna svaru, aptaukošanos un bērnu izvairīšanos no ēdiena. Ierobežojoša ēdināšanass prakse bija saistīta ar lielāku bērna svaru un aptaukošanos, kā arī izteiktāku vēlmi pēc ēdiena. Gan spiediens ēst, gan ierobežojoša ēdināšanas prakse bija saistīta ar sociālekonomiskiem faktoriem, bažām un uztveri. Sociālekonomiskā līmeņa pazemināšanās un pieaugošas bažas izraisa spiediena un ierobežojumu palielināšanos. Uzraudzībai, instrumentālajai barošanai un kontrolei bija mainīga saistība ar pārbaudītajiem faktoriem. Visbeidzot,mvecāku barošanas prakse bija saistīta ar bērnu aptaukošanos, svaru un nesakārtotu ēšanu. Spiediens ēst galvenokārt bija saistīts ar mazāku bērna svaru, bet ierobežojums ar lielāku bērna svaru. Jo izteiktāk vecāki bērniem spieda ēst, jo izteiktāka bija izvairīšanās no pārtikas un jo izteiktāki ierobežojumi, jo vairāk bērniem tika novērota vēlme pēc kādiem ēdieniem.
There has been a rise in childhood obesity and overweight in the past couple of years. This literature review will examine the association between parental feeding practises and childhood weight, obesity, and disordered eating behaviours of children between the average of four to ten years old. The results showed that parental pressure to eat was mostly associated with lower child weight, obesity, and child food avoidance. Restrictive feeding practises were associated with higher child weight and obesity, and higher food approach behaviours. Both pressures to eat and restrictive feeding practises were variably associated with socio-economic factors, concern, and perception. A decrease in socioeconomic level, and an increase in concern lead to an increase in pressure and restriction. Monitoring, instrumental feeding, and control had variable association with the examined factors. In conclusion, parental feeding practises were associated with child obesity, weight, and disordered eating behaviours. Pressure to eat was mostly associated with lower child weight, and restriction to higher child weight. Parental feeding practises followed a similar pattern of pressure to eat being associated with higher food avoidant behaviour, and restriction being associated with higher food approach behaviour in children.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.