Title: Health Effects of Intermittent Fasting
Other Titles: Intermitējošas badošanās ietekme uz veselību
Authors: Māra Kampara
Kim Louise Johannessen
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: intermitējoša badošanās;diēta;svara zudums;diabēts;metaboliskais sindroms;neiroģenēze;intermittent fasting;diet;weight loss;diabetes;metabolic syndrome;neurogenesis
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: ABSTRACT IN LATVIAN Ievads: pieaugot aptaukošanās līmenim, kas trīskāršojies kopš 1975. gada līdz mūsdienām, svarīgi pētījumu temati ir metodes svara zaudēšanai. Pēdējā laikā intermitējoša badošanās ir guvusi popularitāti sociālajos medijos un zinātniskajā sabiedrībā, pateicoties vairākiem pasludinātiem pozitīvajiem ieguvumiem veselībai. Šajā literatūras pārskatā tika apskatīti 19 primārie klīniskie pētījumi, lai izpētītu pierādījumus par periodiskas badošanās ietekmi uz veselību attiecībā uz svara zudumu, diabēta un prediabēta riska marķieriem un īsu neiroloģiskās ietekmes izpēti. Lai noskaidrotu, vai ietekme uz veselību ir pozitīva vai negatīva, ja mēs kā ārsti varētu ieteikt šo diētu pacientiem ar aptaukošanos un, visbeidzot, vai tā varētu būt noderīgs līdzeklis metaboliskā sindroma un 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā. Pētījuma jautājums: kāda ir intermitējošās badošanās ietekme uz veselību? Metodes: Šajā literatūras pārskatā tiks izmantotas Clinical Key un PubMed datubāzes un tika meklēti, primārie pētījumi ar atslēgas vārdiem “Intermitējoša badošanās, svara zudums”, “Intermitējoša badošanās, diabēts” un “Intermitējoša badošanās, neiroloģija”. Tika iekļauti tikai primārie klīniskie pētījumi, kuros nozīmīgi izrādījās 19 pētījumi. Secinājums: Saistībā ar ietekmi uz veselību 2. tipa cukura diabēta riska marķieri uzlabojās pēc intermitējošas badošanās pielietošanas lielākajā daļā pētījumu. Tā arī bija veiksmīga lielākajā daļā pētījumu, lai samazinātu ĶMI un ķermeņa svaru, vai nu tikpat efektīvi vai efektīvāk nekā tradicionālie līdzekļi. Pētījumi arī liecina par uzlabotu adipocītu metabolismu un uzlabotu vielmaiņas elastību. Pētījumos bez pietiekamiem rezultātiem netika ievērots diennakts ritms, kam var būt zināma ietekme uz rezultātiem. Bija arī daudzsološi pierādījumi par neiroloģiskiem ieguvumiem, jo uzlabojās neiroģenēze un neirotransmiteru līmenis. Tomēr lielākā daļa pētījumu bija no četrām līdz astoņām nedēļām, tāpēc ilgtermiņa ietekmi ir grūti paredzēt. Saskaņā ar pētījumiem intermitējoša badošanās var novērst 2. tipa cukura diabētu un citas vielmaiņas slimības. Tomēr, lai mēs kā ārsti varētu ieteikt to lietot, ir jāveic vairāk ilgtermiņa pētījumu.
ABSTRACT Introduction: with the rising obesity levels tripling since 1975 to present date, more interventions for weight loss are important topics of research. As of late, intermittent fasting has gained popularity amongst social media and the scientific society for its several suggested positive health benefits. With this literature review, 19 primary clinical studies were reviewed to investigate the evidence behind the health effects of intermittent fasting regarding weight loss, diabetic and prediabetic risk markers and a brief inquiry into neurological effects. To see whether health effects were positive or negative, if intermittent fasting could be recommended for treating obesity, and devise whether it could be a useful tool in treating metabolic syndrome and diabetes mellitus type 2. Research question: What are the health effects of intermittent fasting? Methods: In this literature review, Clinical Key and PubMed was used and searched for primary studies with the key words “Intermittent fasting, weight loss”, “intermittent fasting diabetes”, and “Intermittent fasting, Neurology”. Only primary clinical trials were included, where 19 studies proved relevant. Conclusion: From health effects, there was an improvement in risk markers for diabetes mellitus type 2 after intermittent fasting intervention in most studies. It was also successful in most studies in reducing BMI and body weight, either equally as efficient or more efficient than traditional means. Studies also suggest the improved metabolism of adipocytes and improved metabolic flexibility. The studies without sufficient results, didn’t follow the circadian rhythm which may have some implications in the results. There was also promising evidence for neurological benefits as there was improvements in neurogenesis and neurotransmitter levels. However, most studies were between four-to-eight weeks, so long-term effects are difficult to discern. From the studies, intermittent fasting has the potential in preventing diabetes mellitus type 2 and other metabolic disease. However, if it could be recommended for use, more longer-term studies must be performed.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.