Title: Dermatological, Psychological and Cardio-Pulmonary Effects of Different Types of Facemasks
Other Titles: Dažāda veida sejas masku dermatoloģiska, psiholoģiska un kardiopulmonāla ietekme
Authors: Darja Kaļužnaja
Julia Grehl
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: sejas maskas;trauksme;psiholoģija;dermatoloģija;maska;pulmonoloģija;plaušu funkcija;sirds un plaušu funkcija;facemasks;anxiety;psychology;dermatology;maskne;pulmonology;lung function;cardiopulmonary function
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ievads: Nesenās SARS-CoV-2 pandēmijas laikā sejas masku lietošana, lai novērstu vīrusa pārnešanu un inficēšanos, kļuva ļoti svarīga. Taču, lietojot sejas maskas, radās jautājums, vai tās varētu radīt kādu risku valkātāju veselībai. Šim pētījumam tika izvirzīta hipotēze, ka sejas maskas radīs ar veselību saistītu ietekmi uz valkātāju attiecībā uz maskas nēsāšanas ilgumu un izmantošanās veidu. Attiecībā uz masku nēsāšanas priekšrocībām un trūkumiem tika formulēti trīs galvenie petījumu objekti, kas ietver dermatoloģijas, psiholoģijas un pulmonoloģijas jomas. Metodoloģija: Mērkis bija apspriest, cik lielā mērā sejas maskas varētu ietekmēt lietotāju veselību un, ja tādas ir, kā šīs sekas varētu novērst. Lai izveidotu saīsinātu pārskatu, un minētu piemērus, tika atlasīti pētījumi, pamatojoties uz atslēgvārdiem: facemasks, anxiety, psychology, dermatology, maskne, pulmonology, lung function, cardiopulmonary function. Svarīgs atlases kritērijs bija arī piekļuve pilna teksta rakstiem. Lielākā daļa no 56 pētījumiem tika atrasti, izmantojot PubMed, NCBI vai EBSCOhost. Rezultāti: Tika konstatēts, ka sejas maskām ir liela nozīme vīrusu pārnešanas ātruma samazināšanā starp cilvēkiem. Mutes un deguna aizsega nēsāšana var izraisīt jaunus ādas stāvokļus, piemēram, kairinošu un alerģisku kontaktdermatītu vai pūtīšu paradīšanos. Paaugstināts trauksmes līmenis ir saistīts ar sejas masku lietošanu, tomēr atklājumi liecināja, ka nepareiza sejas masku valkāšana arī veicināja trauksmi. Valkājot maskas, elpošanas pretestība būtiski nemainījās, tomēr citi parametri, piemēram, „mirušās zonas” apjoms un enerģijas patēriņš elpošanas laikā, uzrādīja pieaugumu. Lai gan kardiopulmonālās izturības testi parādīja, ka FFP2 maskas izraisīja lielāku ventilācijas samazināšanos nekā ķirurģiskās maskas. Secinājumi: Neraugoties uz izpratni par dažādu ar veselību saistītu ietekmi uz ādu, psihi un plaušu funkcijām, literatūras apskatā tika piedāvātas arī dažādas pieejas, lai uzlabotu šo masku ietekmi. Atbilstoša personīgā higiēna un masku nelietošanas fāzes var palīdzēt ierobežot sejas masku negatīvās blakusparādības.  
Background: In the course of the recent SARS-CoV-2 pandemic the use of facemasks to prevent transmission and infection with the virus became of great importance. However, with the use of facemasks, the question arose whether they could pose any risk to the wearers’ health. For this research paper it was hypothesized that facemasks will pose health-related effects on the wearer, with respect to the duration the mask is worn, and the type of the mask used. In regard to the benefits and downfalls of mask-wearing three main subjects of research were formulated, comprising the fields of dermatology, psychology and pulmonology. Methodology: The aim was to discuss to what extent face masks could pose an effect on the wearers’ health and, if any, how these effects could be prevented. To establish a condensed overview studies were selected based on the keywords: facemasks, anxiety, psychology, dermatology, maskne, pulmonology, lung function, cardiopulmonary function to name examples. Having access to full-text articles was also a matter of concern. Of the 56 studies the majority were found via PubMed, NCBI or EBSCOhost. Results: It was found that facemasks have a legitimate relevance in decreasing the rate of inter-person viral transmission. The wearing of a mouth and nose covering may lead to newly emerged skin conditions such as irritant and allergic contact dermatitis or acne outbursts. Increased anxiety levels have been associated with facemask-use, however the findings also suggested that improper wearing of facemasks contributed to anxiety. The breathing resistance was not significantly changed when wearing masks, yet other parameters such as dead space volume and energy expenditure during breathing show an increase. Whilst cardiopulmonary endurance tests showed that FFP2 masks brought forth a greater decrease in ventilation than surgical masks. Conclusion: Despite the understanding of different health-related effects on the skin, psyche and lung function, the literature review also brought about various approaches to improve these effects of masks. Adequate personal hygiene and phases of no mask-wearing can aid in limiting negative side-effects of facemasks.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.