Title: Covid 19 pandēmijas ietekme uz mutes veselību bērniem ar sejas šķeltnēm
Other Titles: Effect of COVID-19 pandemic on health care for children with cleft lip and palate
Authors: Kristīne Kadiķe
Mashaal Moazzam
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: Lūpu un aukslēju šķeltne;COVID-19 pandēmija;veselības aprūpe;operācijas.;Cleft lip and palate;COVID-19;pandemic;health care;surgeries.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Lūpu un aukslēju šķeltnes ir iedzimts defekts, kas rodas, ja sejas veidojošās struktūras grūtniecības laikā nav pareizi izveidotas. Bērns saskaras ar barošanas grūtībām, noslieci uz ausu infekcijām, mutes veselības un runas problēmām. Svarīgi ir savlaicīgi veikt bērnam šķeltnes slēdzošu operāciju, tomēr COVID-19 pandēmijas dēļ operācijas ir aizkavējušās, radot problēmas pacientiem. Promocijas darba galvenais mērķis bija apskatīt COVID-19 pandēmijas ietekmi uz bērnu ar lūpu un aukslēju šķeltni veselības aprūpi. Šis literatūras apskats liecina, ka globālā mērogā COVID-19 pandēmijas dēļ liela daļa žokļu un mutes operāciju tika aizkavētas un operācijas tika atceltas vai atliktas sakarā ar lielo hospitalizēto COVID-19 pacientu skaitu. Arī medmāsas nespēja sniegt atbalstu māmiņām, lai palīdzētu un sniegtu padomu, kā pabarot bērnu, tas arī izraisīja vecāku stresu un satraukumu, jo kavējās bērnu ārstēšana un operācijas. Pieredze atklāja veselības sistēmas vājās vietas un neaizsargātību, lai reaģētu pandēmijas un ārkārtas situācijās. Ir jānostiprina veselības sistēmas, lai tās varētu reaģēt uz problēmām un spētu apmierināt iedzīvotāju vajadzības. Lūpu un aukslēju šķeltnes operāciju aizkavēšanai bērniem var būt ilgtermiņa sekas, jo tas var ietekmēt viņu pareizu barības uzņemšanu, runas traucējumus, zobu problēmas un vispārējo veselību. Tas arī palielina garīgo trauksmi un stresu vecākiem un aprūpētājiem, jo bērnu ārstēšana tiek aizkavēta. Ir svarīgi atzīmēt, ka COVID-19 ilgtermiņa ietekme uz lūpu un aukslēju šķeltnes operāciju aizkavēšanos joprojām nav zināma, un laiks atklās sekas nākotnē.
Cleft lip and palate is a birth defect that occurs when facial structures are not formed properly during pregnancy. The child faces feeding difficulties, prone to ear infections, oral health issues and speech development. It is very important for the child to timely undergo surgery, however the COVID-19 pandemic has led to delays in surgeries and consequently problems for the patients. The primary aim of the thesis was to review the effect of COVID-19 pandemic on health care for children with cleft lip and palate. This literature review shows that globally due to the COVID-19 pandemic, a huge number of the maxillofacial and oral surgeries were delayed and operations were cancelled or postponed, due to high hospitalized COVID-19 patients. The nurses were also unable to support the mothers to help and advice how to feed the child, it also led to parental stress and anxiety due to delay in treatment and surgeries of children. The experience highlighted the weaknesses and vulnerability of the health system to respond in pandemic and emergency situations. There is a need to strengthen the health systems, so it can respond to challenges and are able to cater to the need of populations. Delaying the surgeries in cleft lip and palate for children can have long term consequences as it may affect their nutrition, speech impairment, dental problems, and overall health. It also increases the mental anxiety and stress for the parents and caregivers as the treatment is delayed for children. It is important to note that the long-term effects of COVID-19 on delays in cleft lip and palate surgeries are still unknown and the time will reveal the consequence in future.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.