Title: Tabakas patēriņa saistība ar biežākajām mutes dobuma patoloģijām un zobu zudumu
Other Titles: Role of Tobacco consumption associated with common oral pathologies and tooth loss
Authors: Aldis Rozenblats
Sophia Katharina Westphal
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: tabaka;tabakas patēriņš un mutes dobuma veselība;tabakas izstrādājumu daudzveidība;bezdūmu tabakas sastāvdaļas;periodonta slimības;kas saistītas ar tabaku;bezdūmu tabaka un daži tabakas specifiskie N-nitrozamīni;tabakas lietošana un ar to saistītie mutes gļotādas bojājumi;smēķētāju melanozes;tobacco;tobacco consumption and oral health;diversity of tobacco products;components of smokeless tobacco;periodontal diseases related to tobacco;smokeless tobacco and some tobacco-specific N-nitrosamines;tobacco use and associated oral mucosal lesions;smokers melanosis
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Vispārīgā informācija: Tabakas izstrādājumi tiek lietoti jau gadsimtiem ilgi, un to radītais sociālais slogs ir galvenais novēršamo slimību, invaliditātes un nāves cēlonis. Pasaulē tabaku lieto 1,10 miljardi cilvēku, un tās lietošana rada daudz veselības problēmu pasaulē, aptuveni 21% pasaules iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem. Pēc statistikas datiem Latvijā ir trešais augstākais smēķētāju īpatsvars ES iedzīvotāju vidū, otrajā vietā ir Grieķija, bet līdere ir Bulgārija (Kaufman et al., 2020). Neatkarīgi pētījumi liecina, ka tabakas lietošana rada nopietnus draudus veselībai visā pasaulē un ka tabakas lietotājiem ir lielāks risks saslimt ar mutes dobuma patoloģijām, kā rezultātā palielinās zobu zuduma risks. Lai gan tabakas lietojums uzrāda dažādas veselības problēmas mūsu organismā, šajā literatūras apskatā uzmanība īpaši pievērsta mutes dobuma pārmaiņām, kas saistītas ar tabakas lietošanu. Šī pārskata hipotēze ir, ka tabakas lietošana palielina mutes dobuma vēža un periodonta slimību risku, kā rezultātā pasliktinās zobu stāvoklis, kas galu galā noved pie zobu zuduma. Tāpēc tika veikts sistemātisks pārskats, lai apkopotu un apspriestu pieejamos pierādījumus par šo tematu. Metodes: Izmantojot iepriekš noteiktus MeSH terminus un atslēgvārdus, no 2000. līdz 2022. gadam tika meklēta informācija tādās elektroniskajās datubāzes kā PubMed, ScienceDirect, Amboss, EBSCO un ClinmedJournals. Tika atlasīti klīniskie un epidemioloģiskie pētījumi, sistemātiski pārskati un metaanalīze. Rezultāti: Kopumā tika analizēti 192 raksti. Pēc atlases, izmantojot iekļaušanas un izslēgšanas kritērijus, tika atlasīti 67 dokumenti, kas tika iekļauti šajā pārskatā. Secinājumi: Šajā pārskatā iekļautie pētījumi liecina, ka tabakas lietotājiem ir biežāk sastopamas mutes dobuma patoloģijas un lielāks zobu zuduma risks.
Background and Objectives: Tobacco use has been around for centuries, and the social burden is the leading cause of preventable diseases, disability, and deaths. With 1.10 billion tobacco users globally, it is one of the biggest health issues in the world (21% of the world population) aged 15 years and older. To refine the search, Latvia has the third highest proportion of smokers in the EU in the population, with Greece being the second and Bulgaria the leader (Kaufman et al., 2020). Independent studies have shown that tobacco consumption is a major health problem worldwide and that tobacco users are at increased risk of developing oral pathologies, which results in increased risk of tooth loss. Although tobacco consumption shows varying effects of health problems on our body, in this review of the literature, attention is specifically drawn to oral changes associated with tobacco consumption. The hypothesis of this review is that tobacco consumption increases the risk of oral cancer and periodontal diseases, resulting in a worse dental status, which ultimately leads to tooth loss. Therefore, a systematic review was performed to summarize and discuss available evidence on this topic. Methods: Prominent electronic databases such as PubMed, Science Direct, Amboss, EBSCO, and Clinmed Journals were searched from 2000 to 2022 using pre-decided MeSH terms and keywords. Clinical and epidemiological trials, systematic reviews, and meta-analysis were found to be eligible. Results: In total, 192 articles were identified. After being selected with inclusion and exclusion criteria, 67 were selected to be eligible for this review. Conclusion: Studies included in this review suggest that tobacco consumption shows a higher incidence of oral pathologies and is at increased risk of tooth loss.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.