Title: The Central Role of Sleep and Circadian Rhythms in Human Health
Other Titles: Miega un diennakts ritma loma cilvēka veselībā
Authors: Elīna Pūcīte
Oscar Bauermeister Potts
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: miega fizioloģija;miega traucējumi;ilgstoša ietekme;īslaicīga ietekme;miegs novecojošā sabiedrībā;diennakts ritms;diennakts ritma traucējumi;laika zonu maiņas izraisīts nogurums un miega traucējumi;maiņu darbs;polārie reģioni;aizkavēti miega fāzes traucējumi;neirodeģeneratīvas slimības.;sleep physiology;sleep disruption;long term effects;short term effects;sleep in ageing population;circadian rhythm;circadian rhythm disturbances;jet lag;shift work;polar regions;delayed sleep phase disorder;neurodegenerative disease;Alzheimer’s disease;Parkinson’s disease.
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ievads: Miegs un diennakts ritms ir svarīgi cilvēka fizioloģijā, tie ir par zemu nenovērtēti un maz izprotami sabiedrībai. Miega traucējumu izplatība nepārtraukti pieaug un ir nepieciešams aprakstīt tā ietekmi uz cilvēku veselību. Mērķis: Literatūras apskata mērķis ir analizēt miega un diennakts ritma nozīmi cilvēka veselībā un labklājībā. Tajā apspriedīs dažādus fizioloģiskā miega aspektus, izmaiņas veselīgā novecojošā sabiedrībā, miega traucējumu un diennakts ritma traucējumu ilgtermiņa un īstermiņa sekas. Materiāli un metodes: Literatūras pārskatā tika izmantoti 34 avoti, tostarp zinātniskie raksti žurnālos, e-grāmatas un tīmekļa avoti, lai sniegtu uz pierādījumiem balstītu informāciju. Secinājumi: Ir pierādīts, ka miegs un diennakts ritms ir saistīti ar psiholoģiskām, vielmaiņas, sirds un vēža slimībām, un tāpēc tie ir ļoti svarīgi cilvēka veselībai ne tikai ilgtermiņā, bet arī īstermiņā.
Background: Sleep and the circadian rhythm are important in the human physiology, strongly undervalued and poorly understood by the general population. The prevalence of sleep disorders is steadily increasing and its effects on the human health need to be described. Objectives: This literature review aims to analyze the importance of sleep and the circadian rhythm in perspective to the human health and wellbeing. It will discuss different aspects of physiological sleep, changes in the healthy ageing population, long and short term effects of sleep disruption and circadian rhythm disturbances. Materials and methods: A total of 34 sources were used in this literature review, including scientific articles in journals, e-books and web sources to provide as many evidence based information. Conclusion: Sleep and the circadian rhythm have been shown to be linked to psychological, metabolic, cardiac and cancerous diseases and therefore are very important in the human health, not only in the long term, but also in the short term.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.