Title: Terrorism Deterrence Strategies: The Case of Islamist Terrorism in France
Other Titles: Terorisma atturēšanas stratēģijas: islāmistu terorisma Francijā piemērs
Authors: Māris Andžāns
Flavia Primitivo
Eiropas studiju fakultāte
Faculty of European Studies
Keywords: Atturēšana;terorisms;Francija;islāmofobija;radikalizācija;efektivitāte.;Deterrence;terrorism;France;Islamophobia;radicalization;effectiveness.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Šī pētījuma ietvaros ir apskatītas un izpētītas dažādas teroristiskās darbības, kuras veicis teroristikais grupējums DAESH, lai noskaidrotu cik efektīvi ir Francijas pretterorisma pasākumi. Lai sasniegtu minēto mērķi, darba ietvaros ticis veikts kvalitatīvais pētījums, ņemot vērā iepriekš veiktos pētījumus par to, kāpēc Francija turpina būt viens no leilākajiem teroristisko aktivitāšu mērķiem. Pētījuma metodoloģija tikusi izvēlēta ņemot vērā to, ka konkrētais temats ir relatīvi jauns, jo darbā aptvertais laika periods ir vien deviņi gadi (no 2015. gada līdz šim brīdim). Darba informatīvo bāzi veido publiski pieejama informācija un citu autoru veiktie pētījumi par šo tematu. Tieši tā pat darba ietvaors izmantotas vairākas nozīmīgākās teorijas, viedokļi un atziņas par atturēšanas jēdzienu un teorijām. Atbildot uz dažiem no nežēlīgākajiem islāmistisko teroristu uzbrukumiem Francijā, pētījuma teorētiskajā daļā precīzi salīdzinātas dažādas pretterorisma metodes, ko prezentē vadošie zinātnieki par šo tēmu, ar tām, kas tiek izmantotas reālajā dzīvē. Analīzes gaitā tika apskatīti daži potenciālie iemesli vieniem no vardarbīgākajiem uzbrukumiem, tostarp valsts islamofobiskā kultūra pret tās iedzīvotājiem, radikalizācijas izplatība cietumos un nesen pieņemtie pret islāma kultūru vērstie likumi. Pētījumā ir konstatēts, ka teroristisko aktivitāšu cēloņi sniedzas ārpus pašas valsts robežām. Autors darbā ir mēģinājis tos identificēt arī Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģionā, no kurienes nāk lielākā daļa Francijas imigrantu. Pētījuma trešā nodaļa ir veltīta Francijas iesaistei cīņā pret terorismu starptautiskajās organizācijās, īpaši NATO un Globālajā koalīcijā pret DAESH, ņemot vērā šī jautājuma lielo nozīmību Francijai. Tā pat svarīgi norādīt, ka pat ar visiem šī brīža veiktajiem pētījumiem un teorijām, ir grūti noteikt skaidrus teroristisko aktivitāšu cēloņus, kas savukārt rada ierobežojumus sniegtajiem secinājumiem. Darba ceturtās nodaļas ietvaros tiek detalizēti apskatītas Francijas veiktās militārās operācijas, kuru mērķis ir mazināt un iznīcināt dažāda veida potenciālos terorisma avotus, kā arī, lai cīnītos pret radikālajiem grupējumiem. Viena no svarīgākajām lietām, kam nepieciešams vērst uzmanību nākotnē ir fakts, ka par spīti pastāvīgai atturēšanas teorijas un tās taktiku piemērošanai, kas apskatītas un pētītas darba ietvaros, terorisma jautājums, tā ceļoņi un sekas vēl joprojām mainās un to ir teju neiespējami apturēt. Līdz ar ko šī problēma turipās saglabāt savu aktualitāati arī nākotnē. Taču par spīti tam visam, ir novērots islāmistisko radikāļu veikto teroristisko darbību sarukums kopš 2015.gada sākuma, kas savukārt norāda uz esošo terosisma draudu relatīvo mazināšanos valstī (kā viens no centrālajiem iemesliem minams pašpasludinātā kalifa Abu Bakra al-Bagdādī nogalināšana).
The present research used the terrorism perpetrated by Islamic terrorists, predominantly linked to DAESH, in France as a case study to show and demonstrate how effective and if the anti-terrorist measures used by France are effective. In order to achieve the objective mentioned above, the author conducted a qualitative study, taking into consideration the previous studies carried out on the subject, on why France continues to be the scene of terrorist attacks. The research methodology has been carried out considering that the chosen topic is relatively new, as the period examined in the thesis is about nine years long (from 2015 till nowadays). The monitoring of the procedure is based on information easily accessible to the public and previous studies conducted by other authors. Furthermore, the analysis used some of the most significant theories, opinions, and theses on the concept of deterrence. In response to some of the most atrocious Islamist terrorist activities in the nation, the first theoretical section of the research compares precisely the methods presented by the most outstanding scholars on the subject with those employed in real life. In the course of the analysis, some potential causes behind the more violent attacks were uncovered, including the nation's Islamophobic culture towards its residents, the prominence of radicalization in prisons, and recently passed anti-Islam laws. However, in the thesis, it has been found that the issue does not seem to be limited to national borders. The author has tried to identify them also in the MENA region, where most French immigrants come from. The fourth chapter talks about France's commitment to that area, where it has been operating for years - the most critical military operations carried out to eradicate the problem in the region are also analysed and described. The third part of the research is instead dedicated to providing an overview of France's involvement in the fight against terrorism in international organizations, in particular: NATO and The Global Coalition against DAESH, considering the country's high level of topicality on the issue. The most striking is, at least for the moment, how difficult it is to get to the cause of the problem, and this highlights how, even with other studies, current research includes limitations or opposing sides. One of the most important things we will need to work on in the future is that despite the consistent application of the theories of deterrence provided and explored in the thesis, the question of terrorism has not yet been resolved, and it seems impossible to prevent its mutation. One of the positive aspects, however, is that the number of Islamist-motivated terrorist attacks in France has significantly decreased compared to 2015, which indicates that the threat has somewhat decreased (one of the reasons was certainly the shooting down of the self-proclaimed Caliph Abu Bakr al-Baghdadi).
Description: Starptautiskā pārvaldība un diplomātija
International Governance and Diplomacy
Socioloģija, politoloģija un antropoloģija
Sociology, Politics and Anthropology
Appears in Collections:Maģistra darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.