Title: Vecāku attieksmes vērtējums par bērnu vispārēju vakcināciju Baltkrievijas Republikā
Other Titles: Parents' Attitudes Towards Routine Children’s Immunization in the Republic of Belarus
Authors: Ieva Bikava
Yuliya Raukach
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Vispārēja bērnu vakcinācija;vecāku attieksme;informācijas avoti;vilcināšanās veikt vakciāciju;informācijas pietiekamība;infodēmija;sociālie mediji.;Routine children’s vaccinations;parents' attitudes;information sources;vaccine hesitancy;sufficiency of information;infodemic;social media.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Izpratne par bērnu vecāku attieksmi un viņu izmantotajiem informācijas avotie par bērnu vakcināciju, kā aī to spēja identificēt drošus informācijas avoеtiem ir kritiski nozīmīga, lai nodrošinātu augstu vakcinācijas aptveri valstīs, kur vispārējā bērnu vakcinācija ir brīvprātīga. Mērķis: analizēt Baltkrievijas vecāku attieksmi pret vispārējo bērnu vakcināciju un noskaidrot viņu izmantotos informācijas avotus par vakcināciju. Metodes: Šķērsgriezuma pētījums veikts sociālo tīklu lietotāju vidū, izmantojot anonīmu anketu. Kopumā apstrādei tika apkopotas 459 vecāku atbildes. Rezultāti: Baltkrievijā vecāki izrāda pozitīvu attieksmi pret vispārējo bērnu vakcināciju un 69,8% vecāku norādīja, ka viņu attieksme Covid-19 pandēmijas iespaidā nav mainījusies. Aptaujas rezultāti norāda, ka vēlme vakcinēt bērnus ir cieši saistīta ar pārliecību par vakcīnas efektivitāti (r=0,788, p<0,001); spēja identificēt nepatiesu informāciju viduvēji korelē ar vecāku pārliecību par vakcīnu efektivitāti (r=0,411, p<0,001) un vāji korelē ar vēlmi vakcinēt bērnus (r=0,308, p<0,001). Vecākiem ir tendence izmantot vairākus informācijas avotus, no kuriem galvenie avoti ir sociālie mediji, veselības aprūpes speciālisti un interneta vietnes. 70,9% vecāku bez medicīniskās izglītības norāda, ka nevar atklāt nepatiesu informāciju par bērnu vakcināciju medijos un internetā (p<0,01). Secinājumi: vecāki uzticas informācijai, ko saņem no veselības aprūpes speciālistiem, bet norāda, ka tie nav pietiekami pieejami avoti salīdzinājumā ar sociālajiem medijiem. Vecāki nesaņem visu nepieciešamo informāciju pediatra apmeklējumos un vēlas, lai tiem būtu vairāk laika vakcinācijas apspriešanai. Tādējādi vecākiem nav pietiekami daudz informācijas no uzticamiem avotiem un viņi izmanto viņiem pieejamākus avotus. Maģistra darbs ir uzrakstīts angļu valodā un sastāv no ievada, 3 nodaļām, secinājumiem un rekomendācijām. Darba saturs ir uz 90 lapām, ilustrēts ar 18 attēliem un 18 tabulām. Literatūras sarakstā ir apskatīti un citēti 123 literatūras avoti. Maģistra darbam ir 6 pielikumi.
Understanding the parents’ attitudes, their information sources about vaccination, and the ability to identify reliable information are critical to high vaccination coverage in countries where routine children’s vaccination is voluntary. Aim: to analyse the parents' attitudes towards routine children’s vaccinations and to identify their sources of information about vaccination in the Republic of Belarus. Methods: The cross-sectional survey was conducted among social network users by anonymous questionnaire. Overall, were collected 459 parents’ responses for statistical processing. Results: The parents in Belarus show a positive attitude to routine children’s vaccination and 69.8% of parents indicated that their attitude did not change by the COVID-19 pandemic. In the survey the willingness to vaccinate children is strongly correlated with the belief in vaccine effectiveness (r=0.788, p<0.001); the ability to identify false information is moderately correlated with the parents’ belief in vaccine effectiveness (r=0.411, p<0.001) and weak correlated with the willingness to vaccinate children (r=0.308, p<0.001). The parents show a trend to use multiple information sources and the top sources are social media, health professionals and Internet sites. 70.9% of parents without medical education cannot identify false information about children’s vaccination in the media and on the Internet (p<0.01). Conclusion: Parents trust information from health professionals but cannot indicate them as accessible sources compared to social media. They do not receive all the necessary information during pediatrician appointments and desire to have more time for vaccination discussion. Thus, parents do not have sufficient information from trusted sources and use more accessible for them. The master’s thesis is written in English and consists of an introduction, 3 chapters, conclusions, and recommendations. The content of the thesis is set out on 90 pages, illustrated with 18 figures and 18 tables. The bibliography contains 123 cited and consulted literature works. The master thesis has 6 attachments. Keywords: routine children’s vaccinations, parents' attitudes, information sources, vaccine hesitancy, sufficiency of information, infodemic, social media. Raukach, Y., 2023. Parents' attitudes towards routine children’s vaccinations in the Republic of Belarus. Master Thesis, Scientific Supervisor I. Bikava, Riga: RISEBA/RSU, 90 pages.
Description: Veselības vadība
Health Management
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Maģistra darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.