Title: Palīgvielu pielietojums pediatrisko ekstemporālo zāļu pagatavošanā.
Other Titles: Use of pharmaceutical excipients in compounded pediatric drugs.
Authors: Grigorijs Golubs
Baiba Bērtiņa
Farmācijas fakultāte
Faculty of Pharmacy
Keywords: palīgvielas;ekstemporālā receptūra;blakusparādības;jaundzimušie;bērni;pharmaceutical excipients;extemporaneous formulation;side effects;infants;children
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bērtiņa B., (2020) Pētnieciskais darbs. Palīgvielu pielietojums pediatrisko ekstemporālo zāļu pagatavošanā. Zinātniskais vadītājs Dipl.pharm. Grigorijs Golubs. Rīgas Stradiņa universitāte, 28 lpp., 3 pielik., 2 att., bibl. 40 nos. Angļu val. Mūsdienās ekstemporālā receptūra vairs nav tik populāra un to vairs tik plaši neizmanto, bet tomēr ir gadījumi, kad tas ir vienīgais risinājums uz cilvēka atveseļošanos, it īpaši tādai cilvēku grupai, kā jaundzimušie, bērni un pusaudži. Daudzkārt, lai pagatavotu ekstemporālās zāles ar tādu sastāvu, kā vēlējies ārsts, farmaceitam ir nepieciešams izmantot rūpnieciskās zāļu formas, kuras satur gan aktīvās vielas, gan palīgvielas. Uzskats, ka palīgvielas ir drošas pacientiem, it īpaši pediatriskajiem pacientiem, nav īsti patiess. Pētnieciskajā darbā tiek apskatīts, kuras ir tās palīgvielas, kas nav pilnībā drošas pediatriskajai populācijai. Veicot informācijas apskatu par šīm palīgvielām, redzams, kādas ir to izraisītās blakusparādības un sekas pārdozēšanas gadījumos. Lai palielinātu izpratni, vai tās tiek lietotas ekstemporālajā receptūrā, tiek izpētītas un analizētas 143 ekstemporālās receptes, kuras ir gatavotas trīs Latvijas aptiekās. Pabeidzot izpēti un izanalizējot iegūtos pētījums rezultātus, tiek noskaidrots un atbildēts uz galveno pētījuma jautājumu, kuras palīgvielas un cik daudz ir iekļautas ekstemporālo recepšu sastāvā un vai tām var būt iespējams kaitējums bērna veselībai.
Bērtiņa B., (2020) Research..Use of pharmaceutical excipients in compounded pediatric drugs. Scientific consultant Dipl. Pharm. Grigorijs Golubs. Riga Stradņš University, pp. 28, attachments 3, fig. 2, 40 bibliographic sources un English. In present extemporaneous formulation is rarely needed and it is not used as often, however there are cases, when this is the only solution for the patients’ treatment, specially for newborns, children and teenagers. Often, to prepare extemporaneous medicine with ingredients a doctor has requested, it is necessary for the pharmacist to use industrial ingredients of medicine, which contain active substance, also excipients. The opinion that excipients are safe for the patients, especially for paediatric patients, is not always true. This study looks at the excipients, that are not entirely safe for the paediatric population. During collection of the data about excipients, it is clear, what are the side effects and the consequences of overdose are. To increase comprehension when they are used in extemporaneous formulation, 143 extemporanous prescriptions which are prepared in three Latvian pharmacies are researched and analyzed. The analysis of the results will reveal ingredients and excipients which the drug form contains and if they can be harmful to the child’s health.
Description: Farmācija
Pharmacy
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.