Title: Attitude and knowledge of Latvian women towards episiotomy
Other Titles: Sieviešu attieksme un zināšanas par epiziotomiju Latvijā
Authors: Dace Rezeberga
Anna Jete Gauja
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Epiziotomija;starpenes plīsumi;dzemdības;kvalitatīvi pētījumi;Episiotomy;Perineal lacerations;Childbirth;Qualitative research
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ievads: Lai gan epiziotomija ir viena no visizplatītākajām ķirurģiskajām procedūrām, joprojām nav daudz pētījumu par pacientu pieredzi, zināšanām un attieksmi. Metodes: Tika izstrādāta un tiešsaistē veikta strukturēta anketa, lai novērtētu zināšanas un attieksmi par epiziotomiju grūtniecēm un sievietēm, kuras dzemdējušas iepriekšējos trīs gados. Rezultāti: Šajā pētījumā tika iekļauti 1394 respondenti. 72,6% aptaujāto zināja, kas ir epiziotomija un kāpēc tā tika veikta, un 50,9% sieviešu atzina, ka pirms dzemdībām nesaņēma adekvātu informācijas apjomu. Pastāv korelācija starp zināšanām par epiziotomijām un atteikšanos no procedūras (Spīrmena r=-0,133, p≤0,001). Nepietiekamas informācijas gadījumā sievietes biežāk atteicās no procedūras. 36,2% sieviešu, kurām veikta epiziotomija, par procedūru bija informētas un devušas tai piekrišanu un 51,9% to nesniedza, pārējās nevarēja sniegt konkrētu atbildi. Secinājumi: sievietēm grūtniecības laikā netiek sniegta pietiekama informācija par epiziotomijām. Vairumā gadījumu pacienta iesaistīšanās lēmumu pieņemšanā netiek novērota. Sievietēm ir jānodrošina izvēles iespējas, un viņu piekrišanas iegūšanai jābūt procedūras neatņemamai sastāvdaļai.
Background: Although episiotomy is one of the most common surgical procedures, there is still not a lot of research on patients' experience, knowledge and attitudes. Methods: A structured questionnaire was developed and carried out online to evaluate the knowledge and attitudes toward episiotomy among pregnant women and women who had given birth in the previous three years. Results: In this study, 1394 respondents were included. 72.6% of respondents knew what episiotomy was and why the procedure was performed, and 50.9% of those women acknowledged that before labour they did not receive an adequate amount of information. There is a correlation between the knowledge of episiotomies and refusal of the procedure (Spearman’s r=-0.133, p≤0.001). In case of insufficient information, women were more likely to refuse the procedure. 36.2% of women who experienced episiotomy were informed about the procedure and gave their consent to it and 51.9% did not, the rest could not give a concrete answer. Conclusions: Women are not provided with sufficient information about episiotomies during pregnancy. In the majority of cases, patient involvement in the decision-making is not observed. Women must be provided with choices and obtaining their consent should be an integral part of the procedure.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.