Title: Sejas ādas melanomas diagnostikas un ārstēšanas principi
Other Titles: Diagnostics and treatment principles for skin melanoma of the facial area
Authors: Gunārs Lauskis
Līga Daģe
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: Sejas ādas melanoma;lentigo maligna melanoma;diagnostika;sarglimfmezglu biopsija;ārstēšana;imūnterapija;mērķterapija.;Cutaneous melanoma;lentigo maligna melanoma;diagnosis;sentinel lymph node biopsy;treatment;immunotherapy;targeted therapy.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Melanoma ir ļaundabīgs audzējs, kas attīstas no melanocītiem. Melanomas incidence visā pasaulē pieaug un no visiem ādas vēžiem melanoma ir ar augstāko letalitāti. Apmēram viena piektdaļa visu gadījumu ir galvas un kakla rajonā, galvenokārt uz sejas ādas, kas ir vairāk pakļauta saules staru ietekmei. Jebkurš pigmentēts veidojums sejas ādas rajonā, kurš atšķiras no indivīda citiem nēvusiem ir indikācija tālākai izvērtēšanai un izmeklēšanai. Biežākais sejas ādas melanomas tips ir lentigo maligna melanoma. Šī darba mērķis bija veikt literatūras apskatu par sejas ādas melanomu, balstoties uz literatūrā pieejamu, zinātnē balstītu informāciju un jaunākajiem pētījumiem, aprakstīt diagnostikas un ārstēšanas principus. Diagnostikas iespējas šobrīd ietver sākotnēju klīnisku izvērtējumu izmantojot ABCD shēmu, dermatoskopiju, atstarojoša konfokāla mikroskopiju un mākslīgā intelekta algoritmus. Diagnozes apstiprinājumam veic ekscīzijas biopsiju, kā arī attēldiagnostiskus izmeklējumus un sarglimfmezglu biopsiju, lai izvērtētu metastāžu klātbūtni. Ģenētiskās iesaistes izvērtēšanai iespējams izmantot molekulārās diagnostikas metodes. Galvenā ārstēšanas metode ir plaša ķirurģiska ekscīzija, kas nepieciešamības gadījumā papildināma ar adjuvantu terapiju – staru terapiju, imūnterapiju, mērķterapiju retāk ķīmijterapiju. Ārstēšanas metode atkarīga no melanomas stadijas, ģenētiskās iesaistes, tehnoloģiju un medikamentu pieejamības, pacienta iespējām un ārstējošā personāla kompetences.
Melanoma is a skin cancer caused by a malignancy of melanocytes. Worldwide incidence of melanoma has steadily increased over the last several decades and it has the highest mortality rates of all the skin cancers. The head and neck region is one of the most common tumor sites for melanoma paticularly facial skin as it is more prone to the exposure to ultraviolet radiation from sunlight. The most common subtype of melanoma found on facial skin is lentigo maligna melanoma. The purpose of this study was to conduct a literature review on facial melanoma and write the current principles of diagnosis and treatment. Diagnosis include initial clinical evaluation using ABCD of melanoma, dermatoscopy, reflective confocal microscopy and artificial intelligence algorithms. An excisional biopsy is performed to confirm the diagnosis, as well as imaging examinations and sentinel lymph node biopsy to evaluate the presence of metastases. It is possible to use molecular diagnostics to evaluate genetic involvement. The main treatment for melanoma is surgical resection; wide local excision is the main treatment for early melanoma. If necessary treatment is followed by adjuvant therapy: radiotherapy, immunotherapy, targeted therapy, chemotherapy. The choice of the treatment depends on the stage of melanoma, availability of the technologies and medications, the complience of the patient and the competence of the team of specialists in charge for the treatment.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
2022_ZF_Z_Daģe_pielikumi.pdfNoslēguma darba pielikums835.98 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Zobarstniecibas_fakultate_ZF_2022_Liga_Dage_038905.pdfStudējošā pētnieciskais darbs2.41 MBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.