Title: Mutes veselībpratība pusaudžiem
Other Titles: Oral health literacy for teenagers
Authors: Egita Senakola
Līga Poplavska
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: veselībpratība;mutes veselībpratība jauniešiem;mutes veselība;health literacy;oral health literacy for teenagers;oral health
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Kvalifikācijas darba tēma ir “Mutes veselībpratība pusaudžiem”. Kvalifikācijas darba mērķis ir sniegt plašāku informāciju jauniešiem par mutes veselībpratību, lai uzlabotu mutes un vispārējo veselības stāvokli. Darba teorētiskajā daļā tika vispārīgi apskatīts veselībpratības jēdziens no kā izrietot padziļināti veikta literatūras analīze par mutes veselībpratības nozīmi, savukārt pārējā darbā sīkāk tika pētīta darba galvenā tēma mutes veselībpratība pusaudžiem. Kurā autore aplūko vairākus faktorus, kas ietekmē pusaudžu mutes veselībpratību. Praktiskajā daļā tika veikta aptauja pusaudžu vidū, pieņemot, ka pusaudžu vecums ir 12 - 17 gadi. Aptaujā korespondentiem bija jāatbild uz jautājumiem, kas ļāva izteikt secinājumus par pusaudžu zināšanām par mutes veselību, kā arī noteikt tematus par ko viņiem ir vēlme uzzināt padziļinātāk. Darba autore, lai veiktu plašāku izpēti par pusaudžu veselībpratību apmeklēja Iecavas vidusskolas 9. klases skolēnus, lai viņiem sniegtu zināšanas par aktuālajām tēmām, kas varētu ietekmēt viņu attieksmi par mutes veselību. No šīs izpētes grupas darba autore arī ieguva datus par pusaudžu zināšanām mutes veselībpratībā. Izmantojot kvantitatīvo metodi, tika izveidota aptauja, kurā piedalījās 98 respondenti un aptaujas rezultāti tika apkopoti visidati.lv. Anketa tika aizpildīta internetā, un tā ir anonīma. Kvalifikācijas darba atslēgas vārdi: veselībpratība, mutes veselībpratība jauniešiem, mutes veselība.
The theme of the qualification work is "Oral health literacy for teenagers". The aim of the qualification work is to provide more information to young people on oral health literacy in order to improve oral and general health. The theoretical part of the work dealt with the concept of health literacy in general terms, resulting in an in-depth analysis of the literature on the importance of oral health literacy, while the rest of the work explored in more detail the main theme of oral health literacy in adolescents. In which the author looks at several factors that affect the health of adolescents' mouths. In the practical part, a survey was conducted among adolescents, assuming that adolescence is 12-17 years. In the survey, correspondents had to answer questions that allowed them to draw conclusions about adolescents' knowledge of oral health, as well as to identify topics on which they have a desire to know in more depth. The author of the paper, in order to conduct more research on the health literacy of adolescents, visited the 9th grade students of Iecava Secondary School to provide them with knowledge about current topics that could affect their attitudes about oral health. From the work of this research group, the author also obtained data on adolescents' knowledge of oral health literacy. Using the quantitative method, a survey was created in which 98 respondents participated and the results of the survey were compiled visidati.lv. The questionnaire was filled out on the Internet and is anonymous. Keywords of the qualification paper: health literacy, oral health literacy for young people, oral health.
Description: Zobu higiēnists
Dental Hygiene
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo kvalifikācijas darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.