Title: Ameloblastoma
Other Titles: Ameloblastoma
Authors: Egils Korņevs
Kristīna Černova
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: Atslēgas vārdi: Ameloblastoma;odontogēns audzējs;diagnostika;radioloģija;simptomi;ārstēšana.;Keywords: Ameloblastoma;odontogenic tumor;diagnosis;radiology;symptoms;treatment.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Pamatojums: Ameloblastoma ir labdabīgs epitēlija izcelsmes odontogēns audzējs. Tas ir lokāli agresīvs ar neierobežotu augšanas spēju, un tam ir augsts ļaundabīgs transformāciju un metastāžu potenciāls. Ameloblastomai nav noteiktu profilaktisku pasākumu. Lielākā daļa pacientu ir vecumā no 30 līdz 60 gadiem. Molekulārie un ģenētiskie faktori, kas veicina odontogēna epitēlija onkogēnu transformāciju uz ameloblastomu, ir cieši saistīti ar vairāku gēnu disregulāciju. PVO klasificē ameloblastomu kā labdabīgu epitēlijas izcelsmes audzēju ar augstu recidīva biežumu. Tas veido 1% perorālo audzēju, galvenokārt skarot apakšžokli. Parasti lēns augošs un asimptomātisks, tas var perforēt kortikālo kaulu, reabsorbēt un pārvietot zobus, kā arī izraisīt sejas asimetriju. Atbilstoši klīniskajiem un radioloģiskajiem aspektiem var klasificēt kā multicistisku, unicistisku, perifēru un desmoplastisku ameloblastomu. Mērķis: Ziņot par ameloblastomas sastopamību, variācijām un ārstēšanas iespējām, un spēt pielietot zināšanas ikdienas zobārstniecības praksē, pamatojoties uz zinātniskajā literatūrā publicētājiem pētījumiem. Metodes: Zinātniskā literatūra tika meklēta sekojošās datubāzēs – PubMed, EBSCO, ClinicalKey, Science direct, Wiley Online Library. Meklēšana tika veikta angļu valodā, un tā iekļāva sekojošus atslēgas vārdus: “ameloblastoma upper jaw”, “ameloblastoma lower jaw”, “odontogenic tumor”, “ameloblastoma simptoms”, “ameloblastoma diagnosis”, “ameloblastoma differentialdiagnosis”, “ameloblastoma treatment”, “ameloblastoma radiography”, dažādā secībā un kombinācijās. Rezultāti: Šajā literatūras pārskatā atbilstoši kritērijiem tika atlasīti un iekļauti tikai 4 pētījumi, kuros bija detalizēti apskatīti un atdalīti pacienti ar dažādiem ameloblastomas veidiem un apakštipiem: unicistiskā ameloblastoma; multicistiskā ameloblastoma; perifērā ameloblastoma; desmoplastiskā ameloblastoma. Katrs pētījums bija sīki aprakstīts un izmeklēts, balstoties un bojājuma simptomiem, rentgenoloģiju, diagnostiku, diferenciāldiagnostiku, ārstēšanu un prognozēm. Secinājumi: Ameloblastoma ir odontogēns audzējs epitēlija rakstura, kuram ir tendence uz agresīvu augšanu un augsts recidīva risks. Audzējs nav ļaundabīgs, bet tas var izraisīt kaulu rezorbciju un retos gadījumos – metastāzes veidošanos. Ārstēšana galvenokārt balstās uz bojājuma veida, izmēra un recidīvu iespējas risku.
Background: Ameloblastoma is a benign odontogenic tumor of epithelial origin. It is locally aggressive with unlimited growth capacity and has a high malignant potential for transformation and metastasis. There are no specific preventive measures for ameloblastoma, although most patients are between the ages of 30 and 60. The molecular and genetic factors that mediate the oncogenic transformation of odontogenic epithelium to ameloblastoma are closely related to the dysregulation of multiple genes. WHO classifies ameloblastoma as a benign tumor of epithelial origin with a high recurrence rate. It accounts for 1% of oral tumors, mainly affecting the mandible. Usually slow-growing and asymptomatic, it can perforate cortical bone, resorb and displace teeth, and cause facial asymmetry. According to clinical and radiological aspects, ameloblastoma can be classified as multicystic, unicystic, peripheral and desmoplastic. Objective: Report on the incidence, variations and treatment options of ameloblastoma and be able to apply the knowledge in daily dental practice based on research published in the scientific literature. Methods: Scientific literature was searched in the following databases - PubMed, EBSCO, ClinicalKey, Science direct, Wiley Online Library. The search was conducted in English and included the following keywords: “ameloblastoma upper jaw”, “ameloblastoma lower jaw”, “odontogenic tumor”, “ameloblastoma symptom”, “ameloblastoma diagnosis”, “ameloblastoma differential diagnosis”, “ameloblastoma treatment”, "ameloblastoma radiography", in different sequences and combinations. Results: In this literature review, according to the criteria, only 5 studies were selected and included, where patients with different types and subtypes of ameloblastoma were examined in detail and separated: unicystic ameloblastoma; multicystic ameloblastoma; peripheral ameloblastoma; desmoplastic ameloblastoma. Each study was detailed and investigated based on the lesion's symptoms, radiology, diagnosis, differential diagnosis, treatment and prognosis. Conclusions: Ameloblastoma is an odontogenic tumor of an epithelial nature with a tendency to aggressive growth and a high risk of recurrence. The tumor is not malignant, but it can cause bone resorption and, in rare cases, metastasis. Treatment is mainly based on the type, size and risk of recurrence of the lesion.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.