Title: Tiešo perorālo antikoagulantu elektroniski izrakstītu recepšu analīze.
Other Titles: Analysis of direct oral anticoagulants electronic prescriptions.
Authors: Anna Gavrilova
Agneta Veinberga
Farmācijas fakultāte
Faculty of Pharmacy
Keywords: TPOAK;riski;medicīniskas kļūdas;elektroniskas receptes;E-veselība;DOAC;risks;medical errors;electronic prescriptions;E-health
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Vēl pirms nepilniem 15 gadiem K vitamīna antagonists varfarīns bija vienīgais ātriju fibrilācijas un dažāda veida trombožu ārstēšanas līdzeklis. Situācija mainījās, kad 2010. gadā tika apstiprināts pirmais tiešais orālais antikoagulants dabigatrāna eteksilāts. Drīz vien tam pievienojās arī rivaroksabāns, edoksabāns un apiksabāns, kas pavēra plašākas terapijas iespējas. Pēdējos 10 gadus aktīvi tika pētīta šo līdzekļu drošība, lietošana un efektivitāte salīdzinot vienu ar otru, kā arī ar jau esošo varfarīnu, kā rezultātā TPOAK zāļu līdzekļi tika iekļauti ieteicamo medikamentu sarakstā ātriju fibrilācijas pacientiem. [1, 3] Medicīniska rakstura kļūdu mazināšana ir svarīgs faktors nelabvēlīgu notikumu riska attīstībā un terapijas efektivitātes nodrošināšanā, īpaši šiem līdzekļiem, jo to primārais uzdevums ir mazināt dzīvībai bīstama notikumu risku un pagarināt pacienta dzīvildzi. [4-5] Darba mērķis bija analizēt TPOAK atprečotās receptes, identificēt medicīniska rakstura kļūdas un aktualizēt problēmu. Pētījumā tika noskaidrots, ka kļūdas tiek pieļautas ne tikai no ārstniecības personas, bet arī no farmaceita puses un ir nepieciešami uzlabojumi izrakstot TPOAK un izsniedzot medikamentus, lai pacientiem būtu droša un efektīva to lietošana.
About less than 15 years ago vitamin K antagonist Warfarin was the only medicine used to treat atrial fibrillation and different kinds of thrombotic events. The situation changed in 2010 when the first direct oral anticoagulant dabigatran etexilate was introduced. It was soon followed by rivaroxaban, edoxaban and apixaban, which gave more treatment and therapeutic possibilities. During the last 10 years the effectiveness and security of these new medication have been researched and compared to each other and, also with Warfarin. As a result, DOAC medications were added to the list of recommended treatment possibilities for patients with atrial fibrillation. [1, 3] Minimizing medical errors is a crucial factor to prevent the risk of the development of unfavourable events and to provide therapeutic effectiveness. This is applicable to these forms of medication as their primary task is to minimize risks that endanger life and to prolong patients’ life expectancy. [4-5] The topic of the research work is “Analysis of electronic prescription of direct peroral anticoagulants”. The aim of the research was to analyse DOAC prescriptions, to identify medical errors and to update the problem. During the process of research, it was found out that not only doctors but also pharmacists make mistakes. Improvement is needed in the process of prescribing DOAC and delivering medication, to allow patients use them safely and effectively.
Description: Farmācija
Pharmacy
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.