Title: Nātrija algināts - perspektīva matrice ārstniecības augu ekstraktu piegādei.
Other Titles: Sodium Alginate - a Promising Matrix for the Delivery of Medicinal Plants Extracts
Authors: Ance Bārzdiņa
Ieva Bērziņa
Farmācijas fakultāte
Faculty of Pharmacy
Keywords: Nātrija algināts; Lodītes; Plēves; Echinacea purpurea; Melissa officinalis; Zāļu piegādes sistēma;Sodium alginate; Beads; Films; Echinacea purpurea; Melissa officinalis; Drug delivery system
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Mūsdienu uz pierādījumiem balstītajā medicīnā arvien lielāku lomu to plašā darbības spektra dēļ sāk ieņemt fitofarmaceitiskie preparāti. Tomēr bieži vien to bioloģiskā pieejamība ir ierobežota, tādēļ tiek veikti lieli ieguldījumi tādu zāļu ievadīšanas sistēmu izstrādē, kas iekapsulē ārstniecības augu ekstraktus. Nātrija algināts ir viens no populārākajiem un plaši pētītākajiem materiāliem, ko izmanto, lai iegūtu hidrogēlus un piegādātu dažādas izcelsmes aktīvās vielas. Šī darba mērķis bija novērtēt ārstniecības melisas (Melissa officinalis) un purpursarkanās ehinācijas (Echinacea purpurea) ekstraktu iespējamo iekapsulēšanu nātrija algināta plēvēs un lodītēs un noteikt to īpašības. Nātrija algināta šķīdumi ar ekstraktiem tika pagatavoti 1, 5, 10 un 25% koncentrācijās, pievienojot glicerīnu kā plastifikatoru un kalcija hlorīda heksahidrātu kā šķērssaistīšanas līdzekli. Kopējais fenolu saturs (TPC) pirms un pēc iekapsulēšanas tika noteikts, izmantojot Folina-Čikolto metodi, savukārt ekstraktu fitoķīmiskā analīze tika veikta ar augstas izšķirtspējas šķidruma hromatogrāfiju (HPLC) un augstas izšķirtspējas plānslāņa hromatogrāfiju (HPTLC). Furjē transformācijas infrasarkanā spektroskopija (FTIR) tika izmantota, lai iegūtu un analizētu plēvju un lodīšu spektrus. Veicot ekstraktu iekapsulēšanu, tika iegūtas algināta plēves ar vidējo diametru 8 cm ± 0,2 cm un biezumu 3 mm un lodītes ar vidējo diametru 3 mm. Ar ekstraktiem piesātinātu plēvju FTIR spektros netika novērotas jaunas joslas, salīdzinot ar vienkāršām algināta plēvēm, kas liecina, ka netiek novērota mijiedarbība starp ekstraktiem un alginātu. Tika novērota pozitīva korelācija starp augu ekstraktu koncentrāciju plēvēs un plēvju TPC. Nātrija algināta plēves un lodītes, kurās iestrādāti augu ekstrakti, saglabā augstu aktīvo savienojumu koncentrāciju un neuzrāda mijiedarbību starp materiālu un ekstraktu, padarot to par perspektīvu matrici ārstniecības augu ekstraktu piegādei.
Phytopharmaceutical preparations are starting to play an increasingly important role in modern evidence-based medicine due to their wide spectrum of action. However, often their bioavailability is limited, and major investments have been made in the development of drug delivery systems that encapsulate medicinal plant extracts. Sodium alginate is one of the most popular and widely researched materials used to create hydrogels and deliver active substances of various origins. The aim of this work was to evaluate the possible encapsulation of lemon balm (Melissa officinalis) and purple coneflower (Echinacea purpurea) extracts in sodium alginate films and beads and to determine their properties. Sodium alginate solutions with extracts were prepared at 1, 5, 10 and 25% concentrations with the addition of glycerol as a plasticizer and calcium chloride hexahydrate as a crosslinking agent. Total phenolic content (TPC) before and after encapsulation was determined using the Folin-Ciocalteu method, while phytochemical analysis of extracts was performed by high-performance liquid chromatography (HPLC) and high-performance thin-layer chromatography (HPTLC). Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) was used to obtain and analyze the spectra of films and beads. Alginate films with an average diameter of 8 cm ± 0,2 cm and thickness of 3 mm and beads with an average diameter of 3 mm with encapsulated extracts were obtained. No new bands in FTIR spectra of films with extracts compared to empty alginate films were observed, indicating no interaction between the extracts and alginate. A positive correlation between herbal extract concentration in films and the TPC of films was observed. Sodium alginate films and beads incorporated with plant extracts maintain a high concentration of active substances, and show no interactions between material and extract, making it a promising matrix for the delivery of medicinal plant extracts.
Description: Farmācija
Pharmacy
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.