Title: The Effect of Altitude and Temperature on Body at Work
Other Titles: Augstuma un temperatūras ietekme uz ķermeni darbā
Authors: Maija Eglīte
Jussi Mikael Tukiainen
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: augstums;aklimatizācija;ekspozīcija augstumā;ķermeņa svars;iekšējā temperatūra;temperatūra;darbs;ķermenis;adaptācija;karstuma stress;karstuma iedarbība;hipoksēmija;mitrums;enerģijas patēriņš;hipotermija;hipertermija;termoregulācija;akūta kalnu slimība;dehidratācija;rehidratācija;altitude;acclimatization;altitude exposure;body weight;core temperature;temperature;work;body;adaptation;heat stress;heat exposure;hypoxemia;humidity;energy expenditure;hypothermia;hyperthermia;thermoregulation;acute mountain sickness;dehydration;rehydration;mountain sickness
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Priekšvēsture: Daudzi cilvēki visā pasaulē dzīvo vai strādā lielā augstumā vai karstā vidē. Šie vides apstākļi pakļauj ķermenim papildu stresam un ietekmē tā darbību. Strādājot ievērojami virs jūras līmeņa vai siltā klimatā, ķermenim ir nepieciešama atbilstoša pielāgošanās, lai nodrošinātu tā veselīgu fizisko funkcionalitāti. Mērķi: Apskatīt literatūru par augstuma un temperatūras ietekmi uz ķermeni darbā. Lai izprastu galvenās fizioloģiskās problēmas, kas saistītas ar darbu augstumā vai zem optimālas temperatūras, kas rada cilvēka ķermenim stresu, un izprastu veidu, kā ķermenis pielāgojas šiem apstākļiem. Metodes: Literatūras apskats, kas ietver pētījumus un rakstus no dažādiem avotiem, tostarp interneta datubāzēm, profesionāliem žurnāliem un grāmatām. Secinājums: Pēc pacelšanās augstumā ķermenim jāpielāgojas zemākam skābekļa daļējam spiedienam atmosfēras gaisā. Izmaiņas notiek sirds un asinsvadu, asinsrites un elpošanas sistēmu funkcionalitātē. Ilgstošas uzturēšanās laikā var novērot izmaiņas ķermeņa sastāvā. Hipoksiskā vide ietekmē arī ķermeņa enerģijas patēriņu. Karsta vide pakļauj ķermeni karstuma stresam. Gan lielā augstumā, gan augstā temperatūrā veiksmīga adaptācija ir cilvēka ķermeņa veselīgas funkcionalitātes atslēga.
Background: Many people around the world live or work at high altitudes or hot environments. These environmental conditions put the body under extra stress and affect the way it performs. Working either at substantially above the sea level or at warm climate require proper adaptation from the body to ensure its healthy physical functionality. Objectives: To review literature about the effect of altitude and temperature on body at work. To understand the main physiological challenges work at altitude or suboptimal temperature pose to the human body, and to understand the way the body adopts to these conditions. Methods: Literature review that includes studies and articles from a variety of sources, including internet databases, professional magazines, and books. Conclusion: After ascent to altitude, the body must adopt to the lower partial pressure of oxygen in the atmospheric air. Changes happen in the functionality of the cardiovascular, circulatory, and respiratory systems. During prolonged stays, changes may be seen in the body composition. Hypoxic environment also affects the energy expenditure of the body. Hot environments expose the body to heat stress. At both high altitudes and high temperatures, successful adaptation is the key to healthy functionality of the human body.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.