Title: Locītavu hipermobilitātes ietekme uz sportistu plecu saišu traumām
Other Titles: Effects of joint hypermobility on shoulder injuries in athletes
Authors: Maruta Hoferte
Karolīne Vasiļevska
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Plecu saišu traumas;hipermobilitāte;volejbols;locītava;mobilitāte;traumas;rezultāti;saites;spēlētāji;shoulder ligament injuries;hypermobility;volleyball;joint;mobility;injuries;results;ligaments;players
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Kvalifikācijas darba tēma : “Locītavu hipermobilitātes ietekme uz sportistu plecu saišu traumām”. Mērķis ir noteikt, vai pastāv saistība starp hipermobilitāti un traumām plecu locītavā. Hipermobilitāte nozīmē, ka dažām vai visām cilvēka locītavām ir neparasti liels kustību diapazons. Locītavu hipermobilitāte ir ārkārtīgi iedzimts stāvoklis, kurā locītavām ir kustību diapazons, kas pārsniedz normas robežas. Iedzimtā hipermobilitāte var piesaistīt cilvēkus noteiktiem sporta veidiem, jo aktivitātes ir vieglāk izpildāmas. Tomēr tam var būt arī daži trūkumi, jo ir pierādīts, ka traumu biežums noteiktos sporta veidos ir augstāks, jo šī iespēja var dot kā lielas priekšrocības sasniegumiem sportā, tā arī izraisīt veselības problēmas. Pētījumā galvenais uzdevums ir izvērtēt dalībnieku locītavu mobilitāti pēc Beitona skalas sistēmas, lai noteiktu, vai pastāv saistība ar hipermobilitāti un traumām plecu locītavā. Pētījuma literatūras apskatā ir aprakstīts tēmas galvenais akcents - plecu saišu traumas. Tāpēc apskatā ir aprakstīts viss par plecu joslu veidojošiem kauliem, pleca locītavas uzbūvi un plecu joslas veidojošiem muskuļiem un to funkcijām. Pētījuma praktiskai daļai bija izpildīta locītavu mobilitātes testēšana pēc Beitona sistēmas skalas, un bija izstrādāta anonīma aptaujas anketa. Jautājumi tika veidoti ar mērķi noskaidrot, vai pastāv sakarība starp hipermobilitātes testa rezultātiem un plecu locītavu traumām volejbolā. Kopumā tika veikta testēšana pēc 8 pozīcijām, kur maksimālais punktu skaits ir 9, savukārt hipermobilitātes apstiprinājums sākās no 4 punktiem. Anketā bija 10 jautājumi ar atbilžu variantiem. Aptaujā un testēšanā piedalījās 20 respondenti, volejbola spēlētājas. Datu analīze apstiprināja pētījumā izvirzīto hipotēzi, ka locītavu hipermobilitāte izraisa traumas un pasliktina sportista rezultātus. Apkopojot datus, var secināt, ka 7 no 10 spēlētājiem plecu saišu traumu ieguva spēles laikā, kas liecina par to, ka intensīvas spēles laikā sportisti bieži vien strādā pāri savām fiziskajām spējām, kā rezultātā tiek bojāti veseli audi. 10 respondenti no 12, kuriem tika noteikta locītavu hipermobilitāte, ir atbildējuši, ka plecu saišu trauma viņiem ir bijusi, kas liecina par hipotēzes apstiprināšanos.
Topic of Qualification Work : Joint Hieromobilities Influence On Shoulder Ligament Injuries In Athletes". The aim is to determine if there is a connection between hypermobility and injuries in the shoulder joint. Hypermobility means that some or all of a person's joints have an abnormally large range of motion. Joint hypermobility is an extremely inherited condition in which the joints have a range of motion that exceeds the normal limits. And congenital hypermobility can attract people to certain sports because the activities are easier to perform. However, it can also have some disadvantages, as it has been shown that the frequency of injuries in certain sports is higher, as this possibility can give great advantages to the achievements in sports, and also cause health problems. The main task of the study is to evaluate the joint mobility of the participants, according to the Beighton scale system, to determine whether there is a relationship with hypermobility and injuries in the shoulder joint. The main focus of the research literature review is the described topic - shoulder ligament injuries. Therefore, the review describes everything about the bones that make up the shoulder girdle, the structure of the shoulder joint, and the muscles that make up the shoulder girdle and their functions. In the practical part of the study, joint mobility testing was performed according to the Beighton system scale and an anonymous survey questionnaire was developed. The questions were created with the aim of finding out if there is a connection between hypermobility test results and shoulder joint injuries in volleyball. As a result 8 positions were tested, with a maximum score of 9, while hypermobility confirmation started from 4 points. The questionnaire consisted of 10 multiple-choice questions. 20 respondents, volleyball players, took part in the survey and testing. Data analysis confirmed the research hypothesis that joint hypermobility causes injuries and impairs the athlete's results. Conclusions, according to the collected data, 7 out of 10 players suffered a shoulder ligament injury during the game, which indicates that during an intense game, athletes often work beyond their physical capabilities, resulting in damage to healthy tissues. 10 respondents out of 12 who were diagnosed with joint hypermobility have answered that they have had a shoulder ligament injury, which indicates confirmation of the hypothesis.
Description: Veselības sporta speciālists
Health care sports specialist
Izglītība, pedagoģija un sports
Education, Pedagogy and Sports
Appears in Collections:Studējošo kvalifikācijas darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.