Title: Vardarbība pret māsām un tās saistība ar māsu empātiju garīgā veselības aprūpe
Other Titles: Violence towards nurses and its relation to nurses empathy in mental health care
Authors: Inga Millere
Anete Kurvina
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Atslēgas vārdi: vardarbība darba vietā;ambulatorās aprūpes māsas;garīgi slimi pacienti;māsu empātija.;Keywords: workplace violence;mentally ill patients;nursing empathy.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Maģistra darba tēma – “Vardarbība pret māsām un tās saistība ar māsu empātiju garīgā veselības aprūpē”. Pētījuma mērķis- Noskaidrot vardarbību pret māsām un tās saistību ar māsu empātiju garīgā veselības aprūpē. Pētījuma hipotēze: Pastāv saistība starp vardarbību pret māsām un māsu empātiju garīgā veselības aprūpē. Veselības aprūpes darbinieku kategorijā, kura ir visvairāk pakļauta vardarbības riskam, ietilpst māsas un citi darbinieki, kas tieši iesaistīti pacientu aprūpē. Darbs ar garīgi slimiem pacientiem no māsas prasa fizisku un psiholoģisku iesaistīšanos. Ja tā ir pārmērīga vai netiek pietiekami pārvaldīta, var tikt negatīvi ietekmēta māsu veselība un darbaspējas. Lai sasniegtu pētījuma izvirzīto mērķi, tika veikts kvantitatīvs, neeksperimentāls aprakstošs pētījums. Pētījums tika veikts 100 Liepājas un Jelgavas ģimenes ārstu vai psihiatru praksēs. Pētījumā piedalījās 183 ambulatorās aprūpes māsas, kas strādā ar garīgi slimiem pacientiem. Pārliecinoši liels skaits (92%) respondentu atzina, ka ir saskārušies ar vardarbību darbavietā, un visvairāk tika piedzīvota verbāla vardarbība. Fiziskās vardarbības un mutisku apvainojumu gadījumiem bija statistiski nozīmīga saistība ar māsu darba pieredzi un uztraukuma līmeni. Iebiedēšanai bija nozīmīga saistība ar uztraukuma līmeni, bet rasistisku uzmākšanos ietekmēja regulāra komunikācija darbā ar garīgi slimiem pacientiem. Empātijas perspektīvas skalas rādītāji bija nozīmīgi augstāki gados vecākām māsām, bet empātijas skalai bija nozīmīga saistība saskarsmē ar garīgi slimiem pacientiem. Rezultāti parāda, ka hipotēze ir daļēji apstiprinājusies. Pastāv statistiski nozīmīga saistība starp fiziski piedzīvotu vardarbību un empātijas skalu (p=0.002), kā arī starp rasistisku uzmāšanos un personiskā distresa skalu (p<0.001) Pēc respondentu domām, vardarbību darbavietā varētu samazināt personāla skaita palielināšana un personāla apmācības par iespējām, kā rīkoties vardarbības gadījumā. Būtiska nozīme būtu policista vai apsarga klātbūtnei.
The topic of the master's thesis is "Violence against nurses and its connection with empathy of nurses in mental health care". Aim of the study - To find out about violence against nurses and its connection with empathy of nurses in mental health care. Research Hypothesis: There is a link between nursing violence and nursing empathy in mental health care. The category of healthcare workers most at risk of violence includes nurses and other workers directly involved in patient care. Working with mentally ill patients requires physical and psychological involvement from the nurse. If it is excessive or under-managed, it can have a negative effect on nurses' health and ability to work. A quantitative, non-experimental descriptive study was performed to achieve the goal. The study was performed at the practices of 100 family doctors or psychiatrists in Liepaja and Jelgava. The study revealed 18 outpatient nurses caring for the mentally ill in Jelgava and Liepaja. A convincing number (92%) of respondents admitted to having experienced violence in the workplace. The results showed that the most common violence was verbal. Cases of physical abuse and verbal abuse were statistically significantly associated with nursing experience and anxiety. Bullying was significantly associated with anxiety levels, but racist harassment was influenced by regular communication with mentally ill patients. Empathy outlook scores were significantly higher in older nurses, but empathy scores showed a statistically significant association with exposure to mentally ill patients. The hypothesis was partially confirmed. There is a statistically significant association to exposure between physical abuse and empathy scales (p = 0.002) and between racist harassment and personal distress scales (p <0.001). According to the respondents, violence in the workplace could be reduced by increasing the number of staff, as well as training on how staff can deal with violence. The presence of a police officer or security guard would be essential.
Description: Māszinības
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Maģistra darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.