Title: Klīniskais profils un diferenciāldiagnostikas aspekti pacientiem ar ME/CFS Latvijā 
Other Titles: Clinical Profile and Aspects of Differential Diagnosis in Patients with ME/CFS from Latvia
Authors: Angelika Krūmiņa
Katrīne Vecvagare
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: mialģiskais encefalomielīts/hroniskais noguruma sindroms; simptomi; diagnostika; vizuāli analogā skala;myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome; symptoms; diagnosis; visual analogue scale
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Mērķis un uzdevumi: Tā kā pastāv atšķirīgi mialģiskā encefalomielīta/hroniskā noguruma sindroma (ME/HNS) diagnostiksie kritēriji, joprojām aktuāls ir jautājums par slimības klīniskajām izpausmēm un precīzākajām tās atpazīšanas metodēm. Tāpēc šī pētījuma mērķis ir identificēt ME/HNS tipiskos simptomus ambulatori pieņemtiem pacientiem Rīgas teritorijā; diferencēt nogurumu kā atsevišķu simptomu no ME/HNS; apkopot pacientu viedokli par slimības cēloņiem, tās izpausmēm un efektīvākajām ārstniecības metodēm. Materiāli un metodes: pētījumā tika iekļauti 65 pacienti no ambulatorās pieņemšanas prakses Rīgā. Informācijas analizēšanai un apokopšanai tika izmantotas aptaujas anketas, speciālistu izvērtēšanas skalas un vizuāli analogās skalas (VAS) dati. Rezultāti: Pētījumā tika pierādīts, ka ME/HNS pacientiem ar blakusslimībām ir smagāka slimības gaita. Tika atklāta negatīva korelācija starp pieaugošu vecumu un slimības simptomu skaitu, kā arī VAS rezultātu un noguruma ilgumu un vecumu pacientu grupā ar diagnosticētu ME/HNS bez blakusslimībām. Secinājumi: Secināts, ka blakusslimības saistāmas ar smagāku ME/HNS gaitu. Nogurums, mialģija, artralģija un miega traucējumi ir raksturīgākie simptomi pacientiem ar diagnosticētu ME/HNS. VAS rezultāts negatīvi korelē ar pacientu vecumu un slimības ilgumu. Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir biežāk lietotie farmakoloģiskie ārstniecības līdzekļi, kas samazina slimības simptomus.
Background and objectives: There is still an uncertainty regarding the clinical symptomatol- ogy and the diagnostic criteria in terms of myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome (ME/CFS), as different diagnostic criteria exist. Our aim is to identify the core symptoms of ME/CFS in the outpatient setting in Riga; to distinguish symptoms in patients with ME/CFS and those with symptoms of fatigue; and to investigate patient thoughts on the onset, symptoms, treatment and effect of ME/CFS. Materials and methods: Total of 65 Caucasian patients from an ambulatory care setting were included in the study. Questionnaires, specialist evaluation of the patients and visual analogue scale (VAS) measurements were used to objectify the findings. Results: The study showed that ME/CFS with comorbidities is associated with a more severe disease. A negative correlation was found regarding an increase in age and number of current symptoms, as well as an increase in VAS score and the duration of fatigue and age in the ME/CFS without comorbidities group. Conclusions: Comorbidities tend to present with a more severe course of ME/CFS. Fatigue, myalgia, arthralgia and sleep disturbances tend to be more prevalent in the ME/CFS patients compared to the non-ME/CFS patients. VAS score has a tendency to decrease with age and duration of fatigue. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs are the most commonly used pharmacological drug class that reduces ME/CFS symptoms.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.