Title: Frequency and Risk Factors for Development of Actinic Cheilitis and Squamous Cell Carcinoma of the Lips
Other Titles: Aktīniska heilīta un lūpas plakanšūnu karcinomas biežums un attīstības riska faktori
Authors: Alise Balcere
Paniz Zakeri
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Aktīniskais heilīts;Saules iedarbība;Lūpa;Vermiljons;Riska faktori;Zobārsts;Stomatologs;Klīniskās pazīmes;Ārstēšanas metodes;Plakanšūnu karcinoma;Ieteikumi;Actinic cheilitis;Sun exposure;Lip;Vermilion;Risk factors;Dentist;Stomatologist;Clinical features;Treatment methods;Squamous cell carcinoma;Recommendations
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Zobārsta karjera prasa interesi pārbaudīt muti un mutes dobumu (Terézhalmy, 2021). Viņi ir apmācīti zināt, kā izskatās lūpas, un var ātri pamanīt lūpu patoloģijas. Aktīniskais heilīts ir lūpu bojājums, ko izraisa saules iedarbība. Samazinās keratīna un melanocītu skaits, un, ja stāvoklis progresē, tas var izraisīt lūpu vēzi, kas var metastēties un apdraudēt dzīvību. Bāli cilvēki, tie, kas ilgus gadus strādāja ārā, un tabakas lietotāji ir pakļauti riskam iegūt lūpu bojājumu. Pētījumi parādīja, ka klīniskākās aktīniskā heilīta pazīmes ir atrofija, sausums un zvīņošanās, kas galvenokārt konstatējami apakšlūpā. Bieži sastopami arī balti bojājumi. Analizētajām ārstēšanas metodēm bija laba efektivitāte. Tomēr daudzām bija blakusparādības piemēram sāpes un rētas, un CO2 lāzera iztvaikošana nebija pietiekami efektīva. Pareizai aktīniskā heilīta atpazīšanai un profilaksei nepieciešama profesionāla stomatologa pārbaude un izsargāšanās no riska faktoriem, kas ietver saules aizsargkrēmu, cepures lietošanu un izvairīšanos no saules dienas laikā. Pētījuma mērķis bija atrast riska faktorus un klīniskās pazīmes kopā ar dažādām ārstēšanas metodēm un ieteikumiem pacientiem un stomatologam. Meklēšanas metodoloģija tika analizēta no publicētajiem rakstiem. Pētījums ir būtisks, lai novērstu aktīnisko heilītu un kavētu progresēšanu plakanšūnu karcinomā.
A career as a dentist demands an interest of examining the mouth and the oral cavity (Terézhalmy, 2021). They are trained to know how lips look like and can notice lip pathologies quickly. Actinic cheilitis is a disorder on the lip caused by sun exposure. Keratin and melanocytes are decreased and if the condition progresses, it can lead to lip cancer that can metastasize and be life threatening. Pale people, those who worked outside for many years and tobacco users are all at risk to get the lip condition. Studies showed that the most clinical features are atrophy, dryness and scaly lesions found mainly on the lower lip. White lesions are also common. Treatment methods analyzed had good efficacy. However, many had side effects such as pain and scarring and CO2 laser vaporization was not satisfying. A proper recognition and prevention of actinic cheilitis requires professional examination from a stomatologist and protective factors that includes using sunscreen, hat and avoiding of the sun during daytime. The purpose of the study was to find risk factors and clinical features together with different treatment methods and recommendations for patients and stomatologist. The search methodology analyzed were from published articles. The study is essential to prevent actinic cheilitis and to hinder the progression into squamous cell carcinoma.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.